Ospa wietrzna jest bardzo zaraźliwa, gdyż wywołujący ją wirus – herpeswirus VZV – przenoszony jest drogą kropelkową oraz przez wiatr (dlatego ospa nazywana jest wiatrówką). Wystarczy jedno chore dziecko w przedszkolu, by zachorowała cała jego grupa. Schorzenie omija jedynie zaszczepione maluchy lub te, które mają już ospę za sobą. Jeśli więc słyszysz od pociechy, że jego kolega ma ospę, uważnie wypatruj pierwszych symptomów choroby.

Reklama

Jakie są typowe objawy ospy?

Początkowo ospa przypomina przeziębienie. Dziecko źle się czuje, ma gorszy apetyt, jest rozdrażnione. Już wtedy albo za dzień, dwa pojawia się gorączka, niekiedy dochodząca do 40 st. C. Kolejnym objawem ospy jest wysypka.

Shutterstock

Krosty najpierw pojawiają się na tułowiu, a następnie na twarzy – także u ustach i nosie. Początkowo są różowe i czerwone, układają się w plamy, by następnie zmienić się w wypukłe grudki - krostki wypełnione płynem surowiczym. Bardzo swędzą. Cykl pojawiania się i odpadania krostek trwa około tygodnia, a takich cykli jest kilka i w efekcie na skórze może być nawet 500 pęcherzyków. Ciało dziecka może być usiane zarówno różowymi krostkami, jak i strupkami oraz plamami po krostach.

Ospa wietrzna u dorosłych ma podobne objawy jak u dzieci, tyle że jej przebieg jest ostrzejszy i częściej dochodzi do poważnych powikłań.

Shutterstock