Jak powiedział dyrektor IŻŻ prof. Mirosław Jarosz, na zdrowie dziecka może wpływać nawet dieta rodziców trzy lata przed poczęciem, dlatego zawsze warto prowadzić zdrowy tryb życia. Jednak odżywianie w czasie ciąży jest pod tym względem szczególnie ważne. Eksperci oceniają, że ze względu na ogólnoświatową epidemię otyłości obecne pokolenie może być pierwszym, które będzie żyło krócej niż jego rodzice.

Reklama

O tym, jak można poprawić żywienie kobiet w ciąży mówił dr Zbigniew Kułaga na podstawie doświadczenia z prowadzonego przez IŻŻ projektu „Zachowaj Równowagę”. W jego ramach ponad 12 tysięcy kobiet w ciąży z całej Polski (z czego 44 proc. w pierwszej ciąży) skorzystało w latach 2013-2016 z fachowych porad dotyczących żywienia i aktywności fizycznej. Można je w skrócie zawrzeć w następujących punktach: należy spożywać produkty spożywcze z różnych grup, codziennie pić wodę, nie pić alkoholu, "jeść dla dwojga, a nie za dwoje" (aby nie przybrać nadmiernie na wadze), jeść warzywa do każdego posiłku i systematycznie ćwiczyć (co zmniejsza obrzęki i łagodzi przykre objawy ciąży, a jednocześnie korzystnie wpływa na zdrowie dziecka).

Jak zaznaczyła dr Regina Wierzejska, kobiety w ciąży mają prawo być zdezorientowane sprzecznymi zaleceniami i opiniami znajomych, mediów i portali internetowych. Dlatego oprócz tradycyjnych porad, publikacji czy motywujących magnesów na lodówkę, Instytut przygotował także aplikację „Zdrowa mama” – na smartfony i inne urządzenia mobilne, która pomoże zadbać o właściwą dietę i aktywność fizyczną w czasie ciąży.

„Zdrowa mama” to między innymi kalkulator przyrostu masy ciała, pozwalający sprawdzić, czy przyrost masy ciała w ciąży jest prawidłowy. Wystarczy kilka danych dotyczących wagi sprzed ciąży, aktualnej wagi, wzrostu i tygodnia ciąży. Aplikacja pozwala również ustalić zapotrzebowanie kaloryczne w czasie ciąży, dostarcza porad dotyczących prawidłowego odżywiania – jak również tego, czego należy unikać. Jest też słowniczek, weryfikacja mitów dotyczących ciąży oraz porady dla przyszłego taty.

Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych z systemem Android oraz iOS.

W środowej konferencji wzięli udział eksperci Instytutu Żywności i Żywienia, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD), a także realizatorzy i beneficjenci programu edukacyjnego dla przyszłych matek, realizowanego w ramach polsko-szwajcarskiego projektu "Zachowaj Równowagę", wspieranego przez Ministerstwo Zdrowia.