Ważny jest rozmiar plecaka. Powinna zmieścić się w nim teczka na prace o formacie a4. Dobrze jeśli w środku tornistra są specjalne kieszenie na różne akcesoria – zeszyty, podręczniki, piórnik czy śniadaniówkę. Przyda się miejsce na napój - bidon, butelkę wody. Kieszonki i przegródki gwarantują nie tylko porządek w środku tornistra, ale i równomierne rozłożenie ciężaru. Standardowy rozmiar plecaka to ok. 30 x 14 x 36 cm. A jego waga? Idealny plecak jest lekki, by po zapakowaniu go podręcznikami i przyborami szkolnymi nie ważył więcej niż 10 proc. masy ciała dziecka.

Reklama
Materiały Prasowe

Do plecaka powinna zmieścić się również śniadaniówka – i to dość pojemna. Dziecko zjada bowiem w szkole drugie śniadanie, a nawet niekiedy obiad i podwieczorek. Najlepsza będzie lekka, np. termoizolowana, by móc przechowywać w niej w odpowiedniej temperaturze kanapki i przekąski. I tu uwaga! Zarówno śniadaniówka, jak i cały plecak, powinny być wykonane z materiału, który łatwo jest utrzymać w czystości – umożliwiający mycie i pranie. Nie może zawierać szkodliwych tworzyw: BPA, ftalanów, PCV i musi być zgodny z normami dotyczącymi bezpiecznego przechowywania żywności.

Materiały Prasowe / Tara Donne

Wygodę w noszeniu plecaka zapewnią szerokie, miękkie, elastyczne szelki z możliwością regulowania. Tył powinien być dobrze wyprofilowany i usztywniony. Przed zakupem należy nałożyć dziecku plecak. Dobry model nie powinien być szerszy od ciała dziecka - jego spód nie może znajdować się niżej niż dolna część pleców malca. Z kolei góra plecaka nie może sięgać szyi, lecz powinna kończyć się na wysokości ramion.

Lekarze przestrzegają, że nieodpowiedni plecak grozi wadami postawy. Powoduje też dyskomfort – dziecko może uskarżać się na ból kręgosłupa lub głowy, drętwienie rąk. Warto być wyczulonym na takie objawy.

Materiały Prasowe
Materiały Prasowe