Marek Krupiński szef organizacji w Polsce podkreśla, że od 1992 UNICEF wraz ze Światową Organizacją Zdrowia prowadzą badania i program na rzecz karmienia dzieci piersią. W Polsce jest około 90 szpitali położniczych z certyfikatem "szpital przyjazdy dziecku", które realizują między innymi projekt "10 kroków do udanego karmienia piersią". Jak podkreśla Marek Krupiński - szpitale przyjazne dzieciom propagują karmienie naturalne, ponieważ to ono sprzyja zdrowiu maluchów, zapobiega wielu chorobom - między innym rozwojowi alergii czy cukrzycy.

Reklama

Neonatolog, profesor Maria Borszewska - Kornacka podkreśla, że mleko kobiece może być lekiem dla dzieci urodzonych przedwcześnie, czy zmagających się z infekcjami. - Jest to lek zawierający najważniejsze składniki odżywcze komórki odpornościowe i bakterie niezębne do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Ponadto siara - czyli wydzielina pojawiająca się przed mlekiem matki - zawiera substancje uodporniające i przygotowujące przewód pokarmowy dziecka do prawidłowego wchłaniania pokarmów, chroni przed zakażeniami - wyjaśnia neonatolog.

Poradnie laktacyjne przy szpitalach położniczych pomagają i uczą karmić piersią. Rozwiązaniem są też Banki Mleka, ale w Polsce wciąż jest ich mało. Zofia Słodkowska, położna i doradczyni laktacyjna z Banku Mleka w Warszawie podkreśla, że mleko - oddawane przez kobiety mające nadmiar pokarmu - pomaga w powrocie do zdrowia wielu maluchom. - Mleko kobiece zmniejsza ryzyko martwiczego zapalenia jelit u dzieci przedwcześnie urodzonych, zmniejsza ryzyko zakażeń, skraca czas antybiotykoterapii, żywienia pozajelitowego - czyli skraca czas leczenia - wylicza specjalistka.

Jak podkreśla UNICEF zarówno w krajach bogatych jak i tych rozwijających się dzieci karmione piersią są w lepszej sytuacji zdrowotnej niż maluchy karmione sztucznym pokarmem . Według zaleceń specjalistów dzieci odnoszą korzyści z karmienia piersią do drugiego roku życia a nawet dłużej. Minimalny czas wyłącznego karmienia dziecka mlekiem matki powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy.