Niepokojące dane

Reklama

Warto wiedzieć, że zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, rotawirus jest najczęstszą przyczyną zachorowań na ostrą biegunkę u dzieci do 5. roku życia oraz jest bardzo częstą przyczyną hospitalizacji maluchów. Według danych PZH w Polsce w 2014 roku, ponad 93 proc. zgłoszonych przypadków zakażenia wywołanego przez rotawirusy to przypadki hospitalizowane. W okresie od stycznia. do sierpnia 2015r. odnotowano około 800 więcej nowych przypadków zachorowań niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, a zapadalność z 75 na 100 000 ludności wzrosła do 77 na 100 000.

Jak przebiega zakażenie rotawirusowe?

Rotawirus jest wysocezakaźny, trudno jest go wyeliminować zwykłymi środkami dezynfekującymi, a jego przeżywalność na skórze i powierzchniach przedmiotów jest wysoka. Wirus może przetrwać około 4. godzin na dłoniach, na innych częściach ciała przez kilka dni, a na suchych, gładkich powierzchniach (np. zabawek) nawet do 10 dni. Szczególnie łatwo rozprzestrzeniają się w warunkach bliskiego kontaktu np. w zbiorowiskach dziecięcych.

Gdy wirusy dostaną się drogą pokarmową do jelita cienkiego, pozbywają się zewnętrznej warstwy i wnikają do kosmków jelitowych. Dochodzi do namnażania cząstek wirusa w komórkach nabłonka kosmków jelitowych ,uszkodzenia pozostałych „zdrowych” kosmków. Elektrolity , glukoza i płyny nie są wchłaniane w świetle jelita6. Wirusy niszczą także komórki nabłonkowe kosmków jelitowych, powodując nadmierną utratę płynów.

Na kogo czyhają rotawirusy?

Najbardziej prawdopodobne jest, że dziecko zachoruje z powodu infekcji rotawirusowej w pierwszych 3 latach życia. W klimacie umiarkowanym najwięcej zachorowań obserwuje się w okresie od późnej jesieni do wiosny. Niektóre dzieci mogą się chorować nawet kilkakrotnie. Choroba wywołana przez rotawirusy objawia się zazwyczaj gwałtownymi, intensywnymi wymiotami, wodnistą biegunką i wysoką gorączką. Takie objawy zwykle utrzymują się od 3 do 8 dni, dodatkowo może im towarzyszyć brak apetytu oraz odwodnienie, szczególnie dotkliwe w przypadku niemowląt i małych dzieci. Są to jednak objawy niespecyficzne, które mogą pojawić się również w przypadku innych chorób, dlatego jeśli zaobserwujemy je u naszego dziecka, powinniśmy pilnie skonsultować się ze specjalistą.

Jak można chronić dziecko przed zakażeniami rotawirusowymi?

W ochronie dziecka przed zakażeniem rotawirusowym mogą pomóc m.in. częste mycie rąk przed kontaktem z maluchem oraz unikanie kontaktu z osobami chorującymi na biegunkę rotawirusową. Jednak zakażeniom rotawirusowym u dzieci można zapobiegać dzięki szczepieniom ochronnym. Takie szczepienie przebiega bezboleśnie: szczepionkę podaje się doustnie dzieciom od ukończenia 6. do 24. tygodnia życia (w zależności od producenta).