Na jakie choroby zaszczepić dziecko?

Reklama

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przedszkole to prawdziwa wylęgarnia chorób. Dlatego warto pomyśleć wcześniej o szczepieniu, aby zaoszczędzić sobie i dziecku przykrych niespodzianek.

Wśród chorób, które najczęściej atakują dzieci jest ospa wietrzna, szczególnie nieprzyjemna w przebiegu. Objawia się swędzącymi krostkami, gorączką, osłabieniem oraz bólem głowy. Ponadto dobrze pomyśleć o szczepieniu przeciwko żółtaczce pokarmowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ choroba ta szybko się rozprzestrzenia i może nawet przekształcić się w epidemię. Jeśli nasze dziecko zarazi się żółtaczką typu A, wówczas trafi do szpitala. Najczarniejsze scenariusze przewidują, że choroba ta może doprowadzić do niewydolności nerek, wątroby, zaburzeń hematologicznych. Nie zapomnijmy też o szczepieniu przeciwko meningokokom – zakażenie może powodować sepsę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc. Bardzo groźny może być również atak pneumokoków. Bakterie te, podobnie jak meningokoki, mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Wywołują m.in. zapalenie płuc, sepsę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, spojówek. Koszt szczepionki przeciwko pneumokokom to minimum 260 zł.

Dmuchajmy na zimne

Oprócz wspomnianych powyżej chorób, dziecko może bardzo łatwo złapać przeziębienie czy grypę. Zaoszczędźmy pociesze kilkudniowego leżenia w łóżku i zawczasu zatroszczmy się o jego odporność. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednią dietę – bogatą w witaminy i minerały. Powinno się w niej znaleźć dużo owoców i warzyw (posiadają one również mnóstwo błonnika – składnika, który reguluje pracę układu pokarmowego, więcej o błonniku przeczytasz tu: http://portal.abczdrowie.pl/blonnik-w-diecie) oraz zdrowych tłuszczów – takich jak oliwa z oliwek (więcej o oliwie przeczytasz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-oliwy-z-oliwek). Pomyślmy również o tym, aby nie przegrzewać maluszka – najlepszym sposobem jest ubieranie go na cebulkę. Gdy dziecku będzie zbyt ciepło, po prostu zdejmie sobie jakąś część garderoby. Pamiętajmy również o regularnej aktywności fizycznej – dobrym pomysłem są częste spacery.

Reklama

Trening czystości

Wiele przedszkoli zastrzega sobie, że dziecko zostanie przyjęte, gdy już nie będzie trzeba zmieniać mu pieluszki. Dlaczego? Zajmowanie się maluszkiem, który nie potrafi korzystać z nocnika czy toalety, sprawia, że panie przedszkolanki w tym czasie nie mogą zająć się pozostałymi dziećmi.

Bardzo ważne jest to, aby nie zostawiać treningu czystości na ostatni moment, ale pracować z dzieckiem wcześniej. Pozbycie się pieluszki nie jest łatwym zadaniem. Wymaga, zarówno od rodziców, jak i dzieci, mnóstwo cierpliwości oraz wytrwałości. Co można zrobić, aby zachęcić dziecko do nocnika? Przede wszystkim należy maluchowi wszystko dokładnie wytłumaczyć, dorośli pewne czynności uważają za oczywiste i wrodzone, ale tak nie jest. Dziecko na początku będzie miało kłopoty z właściwym korzystaniem z nocnika. Należy więc wyjaśnić mu, jak siadać, co należy zrobić po „załatwieniu się”. Pomocne w tej sytuacji może być zaprezentowanie wszystkiego na pluszaku bądź innej zabawce. Dobrym pomysłem jest zakupienie kolorowego nocnika. Pamiętajmy jednak o tym, aby za bardzo nie rozpraszał on malucha – nie musi być wyposażony w funkcję grania i śpiewania. Najważniejsze, aby dziecko (szczególnie na początku) mogło spokojnie wysikać się lub zrobić kupkę.