Dotyczy to podrobionych gumek, w których składzie mogą znajdować się duże ilości ftalanów (stosowane głównie w roli zmiękczaczy) odpowiedzialnych m.in. za wywołanie alergii, powodowanie przedwczesnego dojrzewania dziewczynek, a nawet bezpłodności w późniejszych latach życia. Niektóre badania dowiodły, że ftalany mogą przyczyniać się do uszkodzenia wątroby, a nawet nowotworów. W przypadku kobiet w ciąży mogą zagrażać wadami rozwojowymi płodu i przedwczesnym porodem oraz niską wagą urodzeniową dziecka.

Reklama

Jeśli więc po założeniu bransoletki z gumek na skórze pojawia się rumień, obrzęk lub wysypka, może to być znak, że biżuteria nas uczula i trzeba z niej zrezygnować.

Lepiej też zainwestować więcej pieniędzy i kupić oryginalne zestawy do wykonywania biżuterii z gumek niż ich podróbki, które nie spełniają żadnych norm bezpieczeństwa.

Shutterstock

Co ważne, polskie przepisy zabraniają sprzedaży zabawek dla dzieci do 3 lat, zwierających więcej niż 0,1 procent ftalanów. Niestety, wiele chińskich zabawek nie spełnia tych norm. Jak czytamy w dailymail.co.uk, podróbki gumek Loom Bands i Rainbow Loom mogą zawierać nawet 50 procent ftalanów!

Reklama

Brytyjscy eksperci uczulają także rodziców, by zwracali uwagę na to, jak dzieci bawią się gumkami do wykonywania biżuterii. Maluchy mogą niebezpiecznie owijać je wokół palców i w efekcie zaburzać krążenie albo brać je do ust i połykać.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>