Uczeni z University of Oslo, Norwegian Institute of Public Health oraz Hospital for Sick Children w Toronto w Kanadzie zaobserwowali, że długotrwałe (więcej niż 28 dni) przyjmowanie paracetamolu przez ciężarne może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Malec w pierwszych trzech latach życia może mieć problemy behawioralne, słabsze umiejętności motoryczne i komunikacyjne.

Reklama

Tak wynika z obserwacji, którą naukowcy objęli ponad trzy tysiące dzieci. Autorzy badania interesowali się nie tylko tym, jakie leki przyjmowały kobiety w ciąży, ale również, czy paliły papierosy i piły alkohol oraz czy przychodził infekcje z gorączką - wszystko po to, by wykluczyć inne czynniki ryzyka.

Co istotne, nie zaobserwowano związku miedzy długotrwałym przyjmowaniem ibuprofenu w ciąży a negatywnym wpływem na rozwój dziecka.

Naukowcy podkreślają, że sporadyczne przyjmowanie paracetamolu jest bezpieczne dla ciężarnych. Natomiast ich nowe ustalenia potrzebują jeszcze uściślenia w kolejnych badaniach. Nie wiadomo bowiem, dlaczego paracetamol może zaburzać prawidłowy rozwój płodu.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "International Journal of Epidemiology".

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Wcześniejsze badania naukowców z University of California wykazały, że może być związek między przyjmowaniem paracetamolu przez kobietę w ciąży, wystąpieniem ADHD u dziecka.