Zdaniem lekarzy dzieci do 2 roku życia nie powinny być w ogóle narażone na działanie technologii. Nie dla nich więc telewizja, komputer ani tym bardziej komórki czy ipady. Trochę łagodniejsze są reguły dla starszych dzieci: już od 3 roku życia mogą oglądać około godziny dziennie programy czy filmy telewizyjne. Ale przenośne urządzenia, granie na komputerze, zdaniem lekarzy, dopuszczalne jest dopiero od 13 roku życia.

Reklama

Lekarze powołują się na liczne badania, według których przekraczanie tych zakazów prowadzi do dramatycznych – jak mówią – konsekwencji zdrowotnych, w tym także tych psychicznych. Udowadniają, że rozwój rynku, gdzie oprócz komórek coraz tańsze są także inne przenośne urządzanie elektroniczne, ułatwia dostęp i niekontrolowane używanie takich urządzeń przez małe dzieci. I podają 10 powodów, dla których powinno być ono zakazane.

Wśród nich to m.in. zaburzenia mózgu, opóźnienia rozwojowe, otyłość (z badań wynikało, że u dzieci, które spędzają czas na łóżku z grami, o 30 proc. rośnie zagrożenie otyłością), problemy ze snem (75 proc. dzieci ma takie urządzenia w swoich pokojach, a rodzice nie kontrolują tego, co robią ich potomkowie), choroby psychiczne, agresja, zaburzenia koncentracji.

Ale także groźba uzależnień (ponoć 1 na 11 dzieci w wieku 8-18 lat jest uzależnione od technologii). Poważnym zastrzeżeniem jest także możliwy wpływ rakotwórczy. W maju 2011 Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała telefony komórkowe i inne tego rodzaju urządzenia do kategorii 2B risk – czyli wskazującej na możliwość rakotwórczości.

Jak dzieci powinny korzystać z elektroniki?

Wiek Jak długo? Programy TV bez przemocy Urządzenia przenośne Gry wideo bez przemocy Gry wideo z przemocą Gry online z przemocą lub/i pornografia
0-2 lata W ogóle Nigdy Nigdy Nigdy Nigdy Nigdy
3-5 lat Godzina dziennie + Nigdy Nigdy Nigdy Nigdy
6-12 lat 2 godziny dziennie + Nigdy Nigdy Nigdy Nigdy
13-18 lat 2 godziny dziennie + + 30 minut dziennie 30 minut dziennie nigdy