Jak informuje krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii prof. Stanisław Radowicki, umieralność noworodków w Świętokrzyskiem maleje. Jego zdaniem oznacza to, że podjęte programy i szkolenia zaczynają przynosić rezultaty.

Reklama

Oczywiście musimy poczekać, żeby zaległości nadrobić, bo to nie jest takie proste - wymaga to czasu, wymaga to zadziałania różnego rodzaju procedur, które zostały wprowadzone - podkreśla profesor Radowicki.

Wojewódzki konsultant ds. neonatologii, prof. Wojciech Rokita wyjaśnia, że powodem zmniejszenia liczby zmarłych noworodków w Świętokrzyskiem jest także otwarcie w maju tego roku trzeciego stopnia referencyjności na oddziale ginekologiczno-położniczym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Dzięki temu na oddziale przeprowadzane są najbardziej skomplikowane zabiegi u najciężej chorych dzieci.

Zdaniem kierownika oddziału położniczo-ginekologicznego w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach doktora Andrzeja Witczaka, poprawa wskaźnika umieralności noworodków w województwie świętokrzyskim wynika również z faktu, że kobiety ciężarne coraz częściej korzystają z badań prenatalnych. Dzięki temu jeszcze przed urodzeniem dziecka można wykryć ewentualne wady płodu.

Wskaźnik umieralności to liczba zgonów dzieci do pierwszego roku życia przypadająca na tysiąc urodzeń żywych.

Reklama