Choć jest to powszechny problem temat niepłodności męskiej wciąż postrzegany jest jako tabu. Tymczasem wiedza o niepłodności i metodach jej leczenia jest pierwszym krokiem na drodze do zdrowia i szczęśliwego rodzicielstwa.

Reklama

Terminem niepłodność określa się niemożność poczęcia dziecka przez aktywną seksualnie i niestosującą antykoncepcji parę w okresie jednego roku. Często w przypadku bezdzietnych par problemy z płodnością dotyczą obojga partnerów. Jest więc rzeczą oczywistą, że w przypadku problemów z poczęciem, mężczyzna powinien poddać się badaniu, w tym samym czasie co kobieta. Ważne jest żeby nie zakładać a priori czynnika kobiecego. Przyjęcie przez mężczyznę odpowiedzialności za poszukiwanie źródła trudności w poczęciu ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla dynamiki leczenia, ale również dla prawidłowych relacji partnerów.

Dla każdego mężczyzny zderzenie z problemem niepłodności jest trudne i wymaga zrozumienia i dojrzałości. Niepłodność nie wpisuje się w wizerunek współczesnego samca alfa. Jednak pomimo tych trudności i presji otoczenia nie warto w jakimkolwiek działaniu kierować się wstydem i co najważniejsze nie wolno stawiać znaku równości między niepłodnością i byciem mężczyzną ‘niepełnowartościowym’ czy też ‘niespełniającym wymagań’. Leczenie i stawianie czoła wyzwaniu jakim bez wątpienia jest trudność z poczęciem dziecka jest nie tylko godna pochwały, ale także powinna być wzorem zachowania mężczyzny.

W leczeniu niepłodności najważniejszą rolę odgrywa zdobywanie wiedzy i rozumienie problemu. Warto poznać pojęcia które łączą się z tym stanem i miejsca, w których można szukać pomocy.

Specjalistą, który zajmuje się problemami męskiej płodności jest androlog. To właśnie do androloga powinien skierować swoje pierwsze kroki mężczyzna, który wraz z partnerką stara się bezskutecznie o dziecko od co najmniej 12 miesięcy. Badanie u androloga może wzbudzać obawy i niechęć, dotyczy bowiem sfery, którą rzadko dzielimy z obcymi. Należy jednak pamiętać, że specjalista jest osobą, która chce pomóc pacjentowi, dlatego jego nadrzędnym celem jest wsparcie i zapewnienie badanemu jak największego komfortu.

Reklama

W celu potwierdzenia lub wykluczenia zaburzeń płodności w przypadku mężczyzny, podstawowym wykonywanym badaniem jest spermogram.

Co powinien zrobić mężczyzna, u którego wykryto zaburzenia płodności lub niepłodność? Przede wszystkim powinien pamiętać, że niepłodność jest stanem, który można wyleczyć. Ponieważ u większości mężczyzn z obniżoną płodnością nie daje się wykryć uchwytnej przyczyny (ten rodzaj niepłodności, określany jest mianem idiopatycznej (samoistnej) w leczeniu tego rodzaju zaburzeń największą rolę odgrywa postawa pacjenta i jego determinacja do zmiany swojego stylu życia i przyjmowania zalecanych przez lekarza leków.

Reklama

Choć przyczyny niepłodności samoistnej nie są dla nas jasne, dopatruje się ich w nieodpowiednim stylu życia (złe odżywianie, alkohol, papierosy), spadku jakości żywności, stresie, zanieczyszczeniu środowiska czy wreszcie działaniu wolnych rodników (tzw. stres oksydacyjny).

I właśnie dla mężczyzn z tą odmianą niepłodności, został opracowany PROfertil, który uzupełnia niedobór ważnych dla procesu spermatogenezy składników, podnosząc w ten sposób jakość i objętość nasienia.

PROfertil zawiera opatentowaną formułę 8 składników, które pozytywnie wpływają na naturalny proces produkcji spermy. L–karnityna, Arginina, Koenzym Q-10, Witamina E, Cynk, Kwas foliowy, Glutation i Selen zwiększają objętość spermy, podnoszą żywotność i ruchliwość plemników, a także zwiększają ich ilość, podnosząc prawdopodobieństwo poczęcia. Skuteczność PROferilu została potwierdzona w badaniach klinicznych z udziałem kilkuset pacjentów. W grupie leczonej PROfertilem, która objęła mężczyzn z obniżeniem płodności od dłuższego czasu bezskutecznie starających się o dzieci, w ciągu 6 miesięcy po badaniach, odsetek ciąż u partnerek pacjentów wyniósł 26 proc. (tj. 36 ciąż w grupie leczonej). Liczba plemników w ejakulacie badanych, przyjmujących preparat wzrosła o ponad 215%, progresywna ruchliwość o 83.1 %, a ich całkowita ruchliwość o 30%.

Trwa ładowanie wpisu