Przyczyn zmiany kształtu i rozmiaru stóp w okresie ciąży może być kilka. Przede wszystkim wzrost tzw. hormonów ciążowych (relaksyny) powoduje rozluźnienie więzadeł w stopach. Poza tym stopy muszą dźwigać większy ciężar i są mocno obciążone na skutek nieprawidłowej pozycji ciała. Niemały wpływ mają także obrzęki nóg, czyli dość typowa dolegliwość, która pojawia się u wielu przyszłych mam.

Reklama

Naukowcy z University of Iowa postanowili sprawdzić, czy zmiany stóp w ciąży są przejściowe i ustępują po narodzinach dziecka. W tym celu przeprowadzili badanie z udziałem 49 kobiet z brzuszkiem. U około 70 proc. z nich zaobserwowali, że stopy wydłużają się i poszerzają już po pierwszym trymestrze ciąży i wcale nie wracają do dawnego rozmiaru pięć miesięcy po porodzie.

Według naukowców ich obserwacja może tłumaczyć, dlaczego wiele kobiet w późniejszych latach życia cierpi z powodu zapalenia stawów - schorzenia, które nie dotyka tak często mężczyzn. - To możliwe, że z powodu zmian w budowie stopy podczas ciąży kobiety są częściej narażone w przyszłości na ból i zapalenie stawów stóp, kolan czy bioder w porównaniu z mężczyznami - tłumaczy na łamach "American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation" dr Neil Segal, profesor ortopedii i rehabilitacji.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu

Reklama