Wizyta w gabinecie zabiegowym z niemowlakiem jest trudna nie tylko dla małego pacjenta, ale i jego rodziców. Mamy starają się uspokajać dziecko podczas szczepienia czy pobierania krwi, przystawiając je do piersi. Niekiedy pomaga podanie smoczka. Naukowcy podpowiadają jeszcze inny sposób, o którym informuje serwis naukowy BBC.

Reklama

Zespół naukowców z Cochrane przeanalizował 14 badań obejmujących ponad 1500 niemowląt, które były poddawane obowiązkowym szczepieniom albo miały pobieraną krew. Okazało się, że dzieci, które otrzymywały tuż przed zabiegiem wodę z cukrem płakały zdecydowanie mniej niż maluchy, które piły samą wodę.

Według ekspertów cukier niewątpliwie uspokaja maleństwa, ale nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia, czy również łagodzi ból. Potrzebne są kolejne badania, by to sprawdzić.

Kilka lat temu prestiżowe pismo medyczne "The Lancet" opublikowało wyniki małego badania, bo z udziałem 44 niemowląt. Maluchy przed szczepieniem lub podbieraniem krwi piły wodę albo wodę z cukrem. Wtedy naukowcy wykazali, że wszystkie dzieci jednakowo reagowały podczas zabiegu, jak również miały podobny zapis EEG (sprawdzano reakcję na ból w zapisach pracy mózgu).

Lekarze zalecają mamom, by podczas szczepienia trzymały dziecko w ramionach, a jeśli karmią piersią, powinny w tym samym czasie przystawiać malucha do piersi. Natomiast w przypadku starszych dzieci pomaga odwracanie ich uwagi od wykonywanego zabiegu.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>