Naukowcy z University College London przyjrzeli się ponad 78 tysiącom dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii w latach 2000-2002 przez kobiety w wieku od 13 do 57 lat. Zaobserwowali, że pociechy starszych matek są zdrowsze, mają istotne szczepienia, rzadziej ulegają wypadkom i rzadziej cierpią na choroby wymagające hospitalizacji, jak również szybciej uczą się mówić i lepiej rozwijają emocjonalnie oraz społecznie przez pierwsze pięć lat życia – podaje „Daily Mail”.

Reklama

Nic dziwnego, że brytyjscy naukowcy pokusili się o stwierdzenie, że dzieci urodzone przez starsze kobiety mają lepszy start w życiu. A wiadomo, że to wiek matki odgrywa znacząca rolę, gdyż badacze uwzględnili także inne czynniki, tj. płeć, waga urodzeniowa, wiek ojca czy dochody rodziny.

Dla porównania: ryzyko ulegnięcia wypadkowi przez 9-miesięczne niemowlę wynosi 9,5 proc., gdy matka ma 20 lat oraz 6,1 proc., gdy ma 40 lat. Poza tym niebezpieczeństwo, że 9-miesięczne dziecko będzie musiało leżeć w szpitalu wynosi 16 proc., gdy jego matka ma 20 lat oraz 10,7 proc., gdy ma 40 lat.

Autorzy badania twierdzą, że starsze matki, w porównaniu z młodszymi, są zwykle bardziej wykształcone, mają lepsze dochody i są w związku małżeńskim, a właśnie te czynniki mają wpływ na zdrowie i rozwój dziecka.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>