Nie znamy podobnego systemu w innym kraju, jeśli gdzieś w ogóle powstał, to nie został jeszcze zaprezentowany - powiedział prof. Henryk Skarżyński, szef Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, główny pomysłodawca systemu.

SZOK integruje wykorzystywane już w Instytucie systemy informatyczne do badania słuchu i mowy u dzieci oraz noworodków, ale jest nową jakością. Może służyć do wielu innych badań narządów zmysłu, np. wzroku, a także EKG czy nadciśnienia tętniczego krwi.

Reklama

Zależy to od tego jaki zostanie użyty w systemie moduł do wykonywania konkretnych badań - powiedział dr Ireneusz Wochlik z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie opracowano system.

Badania przesiewowe przeprowadzane są przy użyciu tzw. Platformy Badań Zmysłów. Samo badanie wykonywane jest na netbooku wyposażonym w słuchawki adiometryczne oraz przycisk dla danej osoby. Komputery za pośrednictwem internetu komunikują się z bazą danych systemu, w której automatycznie gromadzone są wyniki badania.

Nie chodzi nam tylko o wykrywanie kłopotów zdrowotnych dziecka. Dzięki systemowi będzie można również właściwe pokierowanie nim i zastosować odpowiednie leczenia - podkreślił dr Wochlik.

Chore dziecko szybciej trafi do Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą lub do innego ośrodka. Będzie można też porównywać jak są leczeni poszczególni pacjenci z tych samych schorzeniem i wybrać w przyszłości najbardziej korzystną terapię. Prowadzone będą również badania epidemiologiczne.

Prof. Skarżyński na bazie zintegrowanego systemu SZOK chce w przyszłości utworzyć Centrum Badań Przesiewowych. Każdy pacjent otrzyma wtedy "kartę przesiewową", udostępniającą za pośrednictwem internetu wyniki wszystkich jego badań zgromadzonych w systemie.

Trwa ładowanie wpisu