Choć trudno w to uwierzyć, szypułki od czereśni są jadalne i nam nie szkodzą. Co więcej, szypułki czereśni są zdrowe! Zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich jak witamina C, antocyjany i flawonoidy, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Jeśli więc chcemy jesienią cieszyć się dobrą odpornością (w sezonie przeziębień), korzystajmy prozdrowotnej mocy owoców lata.
Jest jednak małe "ale". Szypułki czereśni są zwykle twarde i gorzkie w smaku. Można je jednak wykorzystać do przygotowania herbaty lub kompotu, co pozwoli na wykorzystanie ich wartości odżywczych.
I jeszcze jedna uwaga! Jak ze wszystkim, także i tu można doszukać się przeciwwskazań do jedzenia ogonków czereśni. Mogą być one trudne do trawienia dla niektórych osób, dlatego należy je spożywać w umiarkowanej ilości i zawsze zwracać uwagę na reakcje organizmu, tj. niestrawność, ból brzucha, wymioty, biegunka czy zaparcia.
A teraz konkrety. Szypułki od czereśni można wykorzystać do przygotowania herbaty lub kompotu.
Oto kilka sposobów na przygotowanie napojów z ogonkami czereśni:
Herbata z szypułek czereśni:
Składniki:
2 łyżki suszonych szypułek czereśni (zanim je ususzysz, po zjedzeniu owoców, przemyj szypułki pod bieżącą gorącą wodą)
500 ml wody
miód lub cukier do smaku
laska wanilii, cynamon - przyprawy, które lubisz
Przygotowanie:
W rondlu zagotuj wodę. Dodaj szypułki czereśni i gotuj na wolnym ogniu przez około 10 minut. Zdejmij z ognia i pozostaw do zaparzenia przez kolejne 5-10 minut. Przecedź herbatę przez sitko, aby usunąć szypułki. Dodaj miód lub cukier do smaku. Dopraw przyprawami. Pij herbatkę ciepłą lub schłodzoną.
Kompot z szypułek czereśni:
Składniki:
1 szklanka szypułek czereśni
1 litr wody
1/2 szklanki cukru
sok z 1/2 cytryny
liście świeżej mięty i/lub melisy
Przygotowanie:
W rondlu zagotuj wodę. Dodaj szypułki czereśni (wcześniej przemyj je na durszlaku pod gorącą bieżącą wodą) i gotuj na wolnym ogniu przez około 20 minut. Zdejmij z ognia i pozostaw do ostygnięcia. Przecedź kompot przez sitko, aby usunąć szypułki. Dodaj cukier i sok z cytryny do smaku. Dodaj miętę i/lub melisę.