Zespół z Uniwersytetu w Hiroszimie opracował jajka przeznaczone dla osób uczulonych na białko kurczęcych jaj. To jedna z najczęstszych alergii wśród dzieci – podkreślają badacze. Jej objawy mogą być różne – wymioty, skurcze żołądka, zaburzenia oddychania, pokrzywka, opuchlizna. Czasami uczulone osoby nie mogą przyjmować niektórych szczepionek.
Wynalazek opracowany przez badaczy z Hiroszimy może pomóc takim ludziom.
Z pomocą metod inżynierii genetycznej, jakiś czas temu wyhodowali kury znoszące jaja wolne od wywołującego alergię białka znanego jako owomukoid (OVM).
W nowej publikacji przedstawili wyniki dokładnego badania odnośnie bezpieczeństwa zmienionych jaj. Przetestowali w nim jaja pod kątem ewentualnej obecności białka w jakiejkolwiek formie oraz ubocznych, potencjalnie szkodliwych skutków modyfikacji.
Testy nie wskazały na jakiekolwiek ślady zagrożenia. W badaniu naukowcy wykorzystali m.in. związane z alergią przeciwciała oddziałujące ze wspomnianym białkiem. Zanotowany w teście brak reakcji wskazuje, że jajka nie zawierają żadnych powiązanych z OVM alergenów.
- Jaja składane przez kury o homozygotycznej eliminacji OVM nie wykazywały żadnych widocznych nieprawidłowości – mówi prof. Ryo Ezaki z Uniwersytetu w Hiroszimie.
- Wyniki te wskazują na znaczenie ocen bezpieczeństwa i ujawniają, że jaja składane przez kury z usuniętym OVM rozwiązują problem alergii w żywności i szczepionkach – dodaje.
Badania bezpieczeństwa jaj będą jednak trwały. To konieczne m.in. dlatego, że niektóre osoby są uczulone nawet na najmniejsze ilości wspomnianego białka.
Potrzebne będą także testy kliniczne, czyli z udziałem ludzi, a także analiza fizycznych właściwości jaj istotnych z punktu widzenia kulinarnych zastosowań.
- Będziemy kontynuować badania, mając na uwadze praktyczne zastosowania jaj o zmniejszonej alergenności – mówi prof. Ezaki.
Więcej informacji: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691523001059?via%3Dihub