Dla większości osób gluten nie stanowi problemu zdrowotnego i może być spożywany bezpiecznie. Jednak dla osób cierpiących na celiakię, nietolerancję glutenu lub nadwrażliwość na gluten, spożywanie tego białka może powodować różnorodne objawy i szkodzić ich zdrowiu.

Reklama

Celiakia jest autoimmunologiczną chorobą, w której spożycie glutenu prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego i utrudnia wchłanianie składników odżywczych. Osoby z celiakią muszą całkowicie unikać glutenu w swojej diecie.

Nietolerancja glutenu, znana również jako nadwrażliwość na gluten, jest stanem, w którym spożywanie glutenu powoduje objawy podobne do celiakii, ale nie jest to choroba autoimmunologiczna. Objawy nietolerancji glutenu mogą obejmować bóle brzucha, wzdęcia, biegunkę, zmęczenie i inne dolegliwości.

Reklama

Dla osób, które nie mają celiakii ani nietolerancji glutenu, nie ma konieczności unikania glutenu w diecie. Jednak ostatnio popularność diety bezglutenowej wzrosła, a niektórzy ludzie zdecydowali się na rezygnację z glutenu z innych powodów, takich jak przekonanie o jego wpływie na zdrowie, próba zmniejszenia zapalenia lub poprawa trawienia.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że dieta bezglutenowa może być trudna do zrównoważenia i wiązać się z ograniczeniem pewnych składników odżywczych, dlatego zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem takiej diety.