Można być otyłym i równie zdrowym jak osoby cieszące się wagą w normie - twierdzą eksperci z University of South Carolina. W badaniach, których wyniki opublikowali na łamach "European Heart Journal", dowiedli, że dobry metabolizm (czyli prawidłowy poziomu cholesterolu i cukru, jak również w normie ciśnienie krwi i dobra sprawność fizyczna) wcale nie opuszcza osoby z nadwagą.

Reklama

Naukowcy uwzględnili dane ponad 43 tysięcy osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Aż 18,5 tysiąca wolontariuszy było otyłych. Po sprawdzeniu ich metabolizmu w badaniach wysiłkowych i laboratoryjnych okazało się, że połowa z nich cieszy się wyśmienitym zdrowiem i świetną kondycją. Zdecydowana większość z nich była bardziej aktywna fizycznie niż inne otyłe osoby.

"Zdrowi otyli" nie byli zagrożeni przedwczesną śmiercią z powodu chorób układu krążenia czy nowotworów, tak samo jak osoby z prawidłową masą ciała.

Według autorów badania waga ciała nie zawsze jest czynnikiem znaczącym w przypadku ryzyka chorób, ale ważniejsza jest kondycja organizmu i to od niej zależy zdrowie.

To badanie po raz kolejny pokazuje, że sprawność fizyczna jest markerem zdrowia - przyznał dr Francisco Ortega, szef zespołu badawczego. I dodał, że osoby, które mają nadwagę, ale zażywają dużo ruchu, mogą cieszyć się nienagannym zdrowiem.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>