Międzynarodowa grupa badaczy podkreśla, że na razie żadnemu z rządów nie udało się podjąć satysfakcjonujących działań, które pozwoliłyby zmniejszyć skalę problemu. A ta, z roku na rok wzrasta wraz ze skalą na łazienkowej wadze otyłych. Czy zatem próby opodatkowania produktów z dużą zawartością tłuszczu to zły pomysł?

Reklama

"Nowa polityka Unii prowadząca do ograniczania soli, tłuszczów oraz cukrów w produktach jest słuszna i w pewnym wymiarze może być sposobem rozwiązania problemu otyłości społeczeństw Europy. Jednak opodatkowywanie żywności zawierającej znaczną ilość tłuszczu, nie jest rozwiązaniem problemu. Problem otyłości, jak każdy inny, należy rozwiązywać wielopłaszczyznowo. Prawo i podatki to 'kij', potrzebna jest też 'marchewka', ponieważ ludzi są bardziej skłonni do zmian zachowań, wtedy, kiedy tego chcą, a nie wtedy, gdy jest to im narzucane odgórnie" - wyjaśnia Edyta Kurek, wiceprezes Herbalife na obszar Wschodniej Europy Centralnej oraz Bliskiego Wschodu.

Jeśli tendencje będą się utrzymywać, liczba osób cierpiących na otyłość stanie się problemem trudnym do pokonania. Specjaliści dokonali analizy dla Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, krajów, gdzie współczynnik otyłości jest najwyższy, wyniki są wręcz zatrważające. Jeśli społeczeństwo brytyjskie będzie dalej tyło, do 2030 roku ponad 40 proc. Anglików będzie cierpiało z powodu nadwagi i otyłości.

>>> Czytaj także: Amerykanie jeszcze grubsiZdaniem Edyty Kurek, w ciągu ostatnich dwóch lat, w całej Europie, ale także w Polsce, widoczny jest ogromny wzrost inicjatyw, które pomagają i wspierają osoby z nadwagą w walce z nadprogramowymi kilogramami.

"Rozwiązanie musi leżeć na poziomie wsparcia i edukacji indywidualnej i społecznej. Nasi niezależni dystrybutorzy tworzą grupy wsparcia dla osób odchudzających się w ramach programu 'Wyzwanie na odchudzanie'. Są to małe społeczności, które przez okres 12 tygodni, spotykają się, aby dowiedzieć się o zdrowym odżywianiu i dodatkowo wspierać się w procesie odchudzania. Te spotkania, w których bierze udział zaledwie kilkanaście osób, odnoszą ogromne sukcesy, pomagając dosłownie tysiącom ludzi" - podkreśla Kurek.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że sukces w walce z otyłością nie zależy jedynie od polityki i ustaw, a chęci osób, które z nadwagą się borykają.

"Nie można zapomnieć, iż rządy mogą podejmować różnorodne inicjatywy legislacyjne, ale ostatecznie, odpowiedzialność za sukces w walce z otyłością spoczywa na zaangażowaniu konkretnej osoby" - podsumowuje wiceprezes Herbalife.