Cukrzyca coraz częściej występuje u osób w wieku rozrodczym, pogarsza jakość nasienia i jest związana z zaburzeniami płodności. Jednak niektóre leki na cukrzycę mogą również wpływać na zdrowie rozrodcze mężczyzn.

Reklama

Naukowcy z University of Southern Denmark i Stanford University przeanalizowali dane z ogólnokrajowych rejestrów dotyczących urodzeń, chorych i recept, aby ocenić, czy ryzyko wad wrodzonych było odmienne w przypadku potomstwa mężczyzn leczonych insuliną, metforminą lub pochodnymi sulfonylomocznika. Duże badanie kohortowe wykazało, że dzieci poczęte przez mężczyzn, którzy przyjmowali metforminę w okresie rozwoju plemników, były bardziej narażone na wady wrodzone, w szczególności wady narządów płciowych u chłopców.

Odkrycia te sugerują, że chorzy na cukrzycę typu 2 mężczyźni przyjmujący metforminę powinni skonsultować się z lekarzem, czy powinni zmienić leki, próbując począć dziecko.

Jednak ponieważ kontrola cukrzycy wpływa również na jakość nasienia, także przerwanie leczenia metforminą może mieć niekorzystne następstwa.

Reklama

Niemowlęta uznawano za narażone na działanie leku przeciwcukrzycowego, jeśli ich ojciec zrealizował co najmniej 1 receptę w ciągu 3 miesięcy, kiedy rozwijały się plemniki, które doprowadziły do zapłodnienia. Naukowcy analizowali wady wrodzone u dzieci szukając związku z przyjmowanymi lekami, czasem ich przyjmowania oraz danymi dotyczącymi nienarażonego na wpływ leku rodzeństwa dzieci.

Reklama

Niemowlęta, których ojcowie przyjmowali insulinę nie miały zwiększonego ryzyka wad wrodzonych w porównaniu z ogólną populacją. Dzieci, których ojcowie przyjmowali metforminę miały zwiększone ryzyko wad wrodzonych. Zbyt mało było dzieci, których ojcowie przyjmowali pochodne sulfonylomocznika, aby z całą pewnością określić ryzyko wad wrodzonych w ich przypadku.

Przyjmowanie metforminy przed lub po wytworzeniu plemników nie zwiększało ryzyka wad wrodzonych, nie zaobserwowano takiego wpływu także w przypadku nienarażonego rodzeństwa. Według autorów rozmiar pandemii cukrzycy sugeruje, że leczenie przyszłych ojców chorych na cukrzycę, w tym postępowanie farmakologiczne i poradnictwo dotyczące diety, ćwiczeń fizycznych i utraty wagi, powinno być przedmiotem dalszych badań.

Artykuł wstępny dr Germaine M. Buck Louis z George Mason University podkreśla znaczenie potwierdzenia wyników, biorąc pod uwagę powszechność stosowania metforminy jako terapii pierwszego rzutu w cukrzycy typu 2. Autorka wzywa również klinicystów, aby pomagali parom planującym poczęcie ocenić ryzyko i korzyści związane ze stosowaniem metforminy przez ojca w porównaniu z innymi lekami.