"Razem koordynujmy cukrzycę" to program opieki zdrowotnej w województwie małopolskim, nad pacjentem z rozpoznaną cukrzycą. Celem tej społecznej akcji jest zainicjowanie programów zdrowotnych w regionie, które skutecznie wpłyną na zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszącym jej powikłaniom, ze szczególnym uwzględnieniem chorób naczyniowo-sercowych.

Reklama

- Cukrzyca, to choroba podstępna, często dowiadujemy się o niej dopiero wtedy, gdy mamy udar mózgu lub zawał serca, a możemy i powinniśmy reagować dużo wcześniej i dlatego chcemy uświadomić społeczeństwu jak należy się zachowywać, by zapobiegać i skutecznie leczyć tę chorobę - powiedział dziennikarzom prof. Maciej Małecki – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Według prof. Małeckiego, nawet w przypadku pewnych genetycznych skłonności, można skutecznie zapobiegać i leczyć cukrzycę. Ważny jest jednak tzw. "zdrowy tryb życia", w którym odpowiedni sposób odżywiania się i ruch odgrywają pierwszoplanową rolę.

Jak wskazują organizatorzy akcji, na cukrzycę typu drugiego chorują 3 mln Polaków, z czego kilkadziesiąt tysięcy nie wie o swojej chorobie, bo przez lata może się ona rozwijać się w ukryciu.

Walka z cukrzycą stanowi jeden z priorytetów polityki wojewody małopolskiego. Koszty jej leczenia przekładają się bezpośrednio na efekt ekonomiczny: złe leczenie cukrzycy, to ogromne koszty społeczne, ponoszone przez ZUS, NFOZ i samorządy: to koszty leczenia i rent inwalidzkich - podkreślił dr Jerzy Gryglewicz ekspert w zakresie ochrony zdrowia.

W ramach kampanii społecznej przewidziano spotkanie dla władz samorządowych województwa małopolskiego i warsztaty edukacyjne dla pacjentów.

Program "Razem koordynujmy cukrzycę" ma określić optymalne sposoby leczenia mieszkańców w połączeniu z holistyczną edukacją diabetologiczną. W Małopolsce stworzono dobre warunki do leczenia cukrzycy, bo istnieje rozbudowana sieć przychodni dysponujących najnowocześniejszym sprzętem diagnostycznym.

- Nasze priorytety, to: szybka wykrywalność tej choroby. W jej profilaktyce ogromną rolę odgrywa współpraca pomiędzy specjalistami - diabetologami, a lekarzami rodzinnymi, którzy mogą najszybciej zdiagnozować cukrzycę - powiedział prof. Maciej Małecki. Dodał, że w Krakowie prowadzona jest specjalna inicjatywa profilaktyczna, skierowana na kobiety w ciąży, z których aż 10 proc. dotkniętych jest tzw. "cukrzycą ciążową".

Reklama

Akcję "Razem koordynujmy cukrzycę" zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz władze samorządowe województwa małopolskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: poseł Jarosław Szlachetka (PiS) – członek Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów oraz Wojewoda Małopolski – Piotr Ćwik.