"Razem koordynujmy cukrzycę" to program opieki zdrowotnej w województwie małopolskim, nad pacjentem z rozpoznaną cukrzycą. Celem tej społecznej akcji jest zainicjowanie programów zdrowotnych w regionie, które skutecznie wpłyną na zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszącym jej powikłaniom, ze szczególnym uwzględnieniem chorób naczyniowo-sercowych.

- Cukrzyca, to choroba podstępna, często dowiadujemy się o niej dopiero wtedy, gdy mamy udar mózgu lub zawał serca, a możemy i powinniśmy reagować dużo wcześniej i dlatego chcemy uświadomić społeczeństwu jak należy się zachowywać, by zapobiegać i skutecznie leczyć tę chorobę - powiedział dziennikarzom prof. Maciej Małecki – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Według prof. Małeckiego, nawet w przypadku pewnych genetycznych skłonności, można skutecznie zapobiegać i leczyć cukrzycę. Ważny jest jednak tzw. "zdrowy tryb życia", w którym odpowiedni sposób odżywiania się i ruch odgrywają pierwszoplanową rolę.

Jak wskazują organizatorzy akcji, na cukrzycę typu drugiego chorują 3 mln Polaków, z czego kilkadziesiąt tysięcy nie wie o swojej chorobie, bo przez lata może się ona rozwijać się w ukryciu.

Walka z cukrzycą stanowi jeden z priorytetów polityki wojewody małopolskiego. Koszty jej leczenia przekładają się bezpośrednio na efekt ekonomiczny: złe leczenie cukrzycy, to ogromne koszty społeczne, ponoszone przez ZUS, NFOZ i samorządy: to koszty leczenia i rent inwalidzkich - podkreślił dr Jerzy Gryglewicz ekspert w zakresie ochrony zdrowia.

W ramach kampanii społecznej przewidziano spotkanie dla władz samorządowych województwa małopolskiego i warsztaty edukacyjne dla pacjentów.

Program "Razem koordynujmy cukrzycę" ma określić optymalne sposoby leczenia mieszkańców w połączeniu z holistyczną edukacją diabetologiczną. W Małopolsce stworzono dobre warunki do leczenia cukrzycy, bo istnieje rozbudowana sieć przychodni dysponujących najnowocześniejszym sprzętem diagnostycznym.

- Nasze priorytety, to: szybka wykrywalność tej choroby. W jej profilaktyce ogromną rolę odgrywa współpraca pomiędzy specjalistami - diabetologami, a lekarzami rodzinnymi, którzy mogą najszybciej zdiagnozować cukrzycę - powiedział prof. Maciej Małecki. Dodał, że w Krakowie prowadzona jest specjalna inicjatywa profilaktyczna, skierowana na kobiety w ciąży, z których aż 10 proc. dotkniętych jest tzw. "cukrzycą ciążową".

Akcję "Razem koordynujmy cukrzycę" zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz władze samorządowe województwa małopolskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: poseł Jarosław Szlachetka (PiS) – członek Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów oraz Wojewoda Małopolski – Piotr Ćwik.