Choroba została również uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za pierwszą niezakaźną epidemię na świecie. Symbolem walki ze schorzeniem jest niebieskie kółko.
W tym roku związana z obchodami święta kampania będzie skupiona na zdrowym odżywianiu jako podstawowym czynniku walki z cukrzycą. Odpowiednio skomponowana dieta jest bowiem jednym z trzech elementów pozwalających na kontrolę choroby, obok insulinoterapii i wysiłku fizycznego. Właściwie dobrana, pomaga kontrolować apetyt i utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi, a to z kolei stanowi warunek uniknięcia powikłań.

Reklama

Z okazji święta ulicami Warszawy jak co roku przejedzie bezpłatny Słodki Tramwaj (w godzinach 10.00 - 15.00). Pasażerowie będą mogli wykonać badania, skontrolować poziom cukru we krwi czy zmierzyć ciśnienie. Otrzymają również materiały edukacyjne. Pojazd pojawi się też w czterech innych miastach - Krakowie, Poznaniu, Radomiu i Lublinie.

Cukrzycę powodują zaburzenia w wydzielaniu insuliny, hormonu pobudzającego komórki do wchłaniania i przetwarzania cukru. Niedobór insuliny prowadzi do zbyt dużej ilości cukru we krwi, a to wywołuje między innymi wzmożone pragnienie, zmniejszenie masy ciała i ogólne osłabienie.

Liczba chorych szybko rośnie. Obecnie, według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, wynosi 387 milionów. Szacuje się, że za 20 lat chorych będzie o ponad dwieście milionów więcej. Co pięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że jest chory na cukrzycę, a co dziesięć powodu powikłań tej choroby umiera pacjent.

W naszym kraju na to schorzenie cierpi około trzech milionów ludzi, jedna trzecia z nich jeszcze o tym nie wie.

Powstawaniu cukrzycy sprzyja niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, otyłość, nadużywanie leków i palenie papierosów. Wciąż badane są genetyczne i wirusowe uwarunkowania dolegliwości.

Istnieją dwa rodzaje cukrzycy - typ pierwszy i drugi. Typ pierwszy jest głównie chorobą wieku dziecięcego i młodzieńczego i wymaga codziennego przyjmowania zastrzyków z insuliny.
Cukrzyca typu drugiego, na którą w 80 procentach zapadają osoby otyłe, występuje przede wszystkim u ludzi dorosłych i starszych. Leczy się ją zwykle środkami doustnymi.

Choroba wymieniana jest wśród głównych przyczyn problemów z układem krążenia, utraty wzroku, niewydolności nerek oraz amputacji kończyn dolnych. Od 75 do 80 procent cukrzyków umiera z powodu chorób układu krążenia. Ryzyko zgonu w przypadku diabetyków jest trzykrotnie wyższe, niż w przypadku ludzi zdrowych.

Cukrzyca jest znana od bardzo dawna, pierwsze wzmianki pojawiły się już na egipskim papirusie z około 1550 roku przed naszą erą. Przełomem w leczeniu cukrzycy było odkrycie insuliny w 1922 roku przez Fredericka Bantinga, za co rok później naukowiec został wyróżniony Nagrodą Nobla.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną i Światową Organizację Zdrowia. Tradycją tego dnia stało się podświetlanie na niebieski kolor budynków użyteczności publicznej, pomników, zabytków oraz innych obiektów. Na znak solidarności z diabetykami, w poprzednich latach niebieską oprawę zyskały między innymi Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Tower Bridge w Londynie, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie i Wieża Ratuszowa w Krakowie.