Ukrytą cukrzycą często nazywa się cukrzycę w początkowej fazie choroby. Choć już niszczy organizm, to nie daje jednoznacznych objawów. Wówczas rośnie ryzyko powikłań: uszkodzenia naczyń krwionośnych, ślepoty, niewydolności nerek, choroby niedokrwiennej serca i kończyn dolnych, która może skończyć się ich amputacją.

Reklama

Wśród pierwszych sygnałów wymienia się zwiększone pragnienie i pogarszanie się wzroku. Często występuje także nagły spadek wagi ciała. Zaczynają się także kłopoty ze skórą, która, mimo stosowania środków nawilżających, staje się bardzo wysuszona.

Wątpliwości dotyczące zdrowia pomoże rozwiać badanie krwi. Jakie powinny być ich wyniki? Maksymalne, bezpieczne stężenie glukozy we krwi to 110 mg/dl na czczo. Zaburzenia stężenia cukru we krwi mogą prowadzić do hiperglikemii (zbyt wysoki poziom cukru) lub hipoglikemii (niedostateczny poziom cukru).

Objawem hiperglikemii jest wzmożone łaknienie i pragnienie, częste oddawanie moczu, sucha i swędząca skóra, wyczerpanie, zaburzenia wzroku, nudności, podenerwowanie. Zaś hipoglikemii: wzmożone łaknienie, zaburzenia wzroku, przyspieszone bicie serca, uczucie rozbicia i zmęczenia, skłonność do irytacji, bóle głowy, mrowienie, brak czucia w obrębie ust, w skrajnych przypadkach – utrata przytomności.