W celu ograniczania zachorowalności oraz prewencji i opóźniania rozwoju cukrzycy, Scanmed Multimedis w prowadzonej obecnie akcji edukacyjnej zachęca m.in. do wykonania bezpłatnych badań glukozy we krwi oraz konsultacji z lekarzem diabetologiem.

Reklama

Cukrzyca jest schorzeniem podstępnym, nie powoduje zwykle burzliwych objawów, rozwija się powoli, początkowo zupełnie niezauważalnie. Przyjmuje się, że mija około 10 lat od początku choroby do czasu jej zdiagnozowania. Istnieje szereg objawów towarzyszących chorobie – osłabienie ostrości wzroku, bóle nóg i świąd skóry. Podejrzenie cukrzycy mogą wywołać nawracające zakażenia bakteryjne (czyraki i róża) oraz grzybicze (stopy, pachwiny i narządy rodne).

Wyróżnia się 2 podstawowe typy cukrzycy :

• Typ 1 – związany z brakiem produkcji insuliny – jedynego hormonu odpowiedzialnego za obniżanie poziomu cukru we krwi. Stanowi on około 5-8% wszystkich przypadków rozpoznanej cukrzycy – najczęściej objawia się już w dzieciństwie. W Polsce jest to około 150 tysięcy osób, a ponad 40% jest poniżej 29 roku życia.

• Typ 2 – związany jest z brakiem reakcji komórek na działanie insuliny. Ten typ jest zdecydowanie najczęstszy, ponieważ stanowi 90-95% wszystkich przypadków, często powiązany jest z obecnością otyłości.

- Cukrzyca typu 2 to choroba mająca ścisły związek z trybem życia człowieka i jego nawykami żywieniowymi. Osoby z nadwagą i otyłe chorują na cukrzycę 2-4 razy częściej niż szczupłe. Do niedawna cukrzyca typu 2. była chorobą ludzi starszych. Od kilku lat rozpoznaje się ją u dzieci, na skutek rozszerzania się epidemii otyłości na najmłodsze roczniki. Współczesna medycyna pozwala na naprawdę wczesną diagnostykę w tym zakresie. Czy jednak nauczy się, by oprócz morfologii i OB robić także badanie poziomu glukozy we krwi? Jako lekarz diabetolog mam taką nadzieję – mówi dr nauk med. Adam Markiewicz ze Scanmed Multimedis w Krakowie.

Właśnie edukacji pacjentów oraz popularyzacji badań diagnostycznych oraz profilaktyki cukrzycy służy prowadzona przez Scanmed Multimedis kampania informacyjna połączona z ofertą badań i konsultacji.

W ramach akcji pacjenci zachęcani są do wykonania bezpłatnego pomiaru glukozy oraz odbycia konsultacji u lekarza diabetologa. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z porad żywieniowych, polegających na ocenie dotychczas stosowanej diety, korekty nieprawidłowych nawyków żywieniowych, uzyskaniu zaleceń dietetycznych i dotyczących wysiłku fizycznego.
Akcja Scanmed Multimedis będzie kontynuowana we wrześniu 2013, na kiedy planowane jest uruchomienie kompleksowego Programu Profilaktyki Cukrzycy.