Nie od dziś wiadomo, że problemy w łóżku mogą wiązać się ze schorzeniami przewlekłymi. Tym razem naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco przyjrzeli się paniom cierpiącym na cukrzycę. Bo do tej pory badaniami obejmowani byli głównie mężczyźni, u których zaobserwowano ścisły związek cukrzycy z rozwojem impotencji.

Reklama

Badanie, którego wyniki publikuje "Obstetrics & Gynecology", objęło prawie 2300 kobiet w wieku od 40 do 80 lat. Ponad jedna trzecia wolontariuszek leczonych insuliną przyznała, że są umiarkowanie lub bardzo niezadowolone ze swojego życia seksualnego. Podobnie twierdziła jedna czwarta pań nieleczonych insuliną.

Co istotne, kobiety z cukrzycą nie rezygnowały z seksu, lecz oceniały swoje aktywne życie seksualne. Wyjątkiem były pacjentki, które doświadczały powikłań cukrzycy - schorzeń serca i nerek. One uprawiały seks zdecydowanie rzadziej niż zdrowe rówieśniczki, średnio raz w miesiącu.

Dlaczego diabetyczki mogą narzekać na swoje życie intymne? Naukowcy podejrzewają, że winny może być wysoki poziom cukru, który może prowadzić do uszkodzenia nerwów. Chore kobiety mogą mieć więc słabsze doznania fizyczne podczas zbliżeń.

Jak poprawić jakość seksu? Uczeni zalecają nie tylko trzymanie się odpowiedniej diety, ale i regularne ćwiczenia fizyczne.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>