Co to jest ksenotransplantacja?

Ksenotransplantacja to przeszczepienie narządu od osobnika należącego do innego gatunku. Ksenotransplantacja była dawniej zwana heterotransplantacją.

Przeszczep od świni nadzieją milionów ludzi na całym świecie

Reklama

Jak poinformował Massachusetts General Hospital (szpital, w którym dokonano operacji) pacjent był w piątym, ostatnim stadium choroby nerek, a przeszczep był dla niego jedyną szansą. Operacja trwała cztery godziny, a wkrótce po niej nerki pacjenta zaczęły normalnie funkcjonować. Lekarze mają nadzieję, że wkrótce wypuszczą go ze szpitala.

Sukces tego przeszczepu jest zwieńczeniem wysiłków tysięcy naukowców i lekarzy prowadzonych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Mamy nadzieję, że to podejście do przeszczepów zapewni ratunek milionom pacjentów na całym świecie cierpiących na niewydolność nerek – powiedział Tatsuo Kawai, lekarz z bostońskiego szpitala, dyrektor Centrum Klinicznej Tolerancji Przeszczepów.

Czy każda nerka od świni nadaje się do przeszczepu?

Nerkę dostarczyła firma eGenesis, która hoduje świnie zmodyfikowane genetycznie tak, aby były nosicielami pewnych ludzkich genów i pozbawione określonego zestawu świńskich genów szkodliwych dla ludzi. Te modyfikacje genetyczne zmniejszają prawdopodobieństwo odrzucenia przeszczepu. Niezależnie od tego pacjent musi otrzymywać leki immunosupresyjne.