Poranek w pozycji tyranozaura jest częstym zjawiskiem. Nie zawsze to oznaka zdrowia

Budzisz się z przykurczem dłoni, które są nienaturalnie podwinięte, zdrętwiałe? Przypominają w tej pozycji szpony tyranozaura. Aby złagodzić to uczucie, po przebudzeniu po prostu poruszaj palcami i rozciągnij nadgarstki aż odzyskasz czucie.

Spanie w pozycji dinozaura jest częstym zjawiskiem i ma zabawną nazwę. Jeśli jednak często ci się to przytrafia i powoduje znaczny dyskomfort, warto skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Na szczęście zjawisko "dłonie dinozaura" zwykle nie jest poważnym problemem i przykurcz ustępuje samoistnie, albo gdy trochę poruszamy rękami. Jednak może się wiązać z problemami zdrowotnymi.

Co powoduje "dłonie dinozaura"?

Doświadczanie przykurczu dłoni po przebudzeniu może wystąpić z różnych powodów. Jedną z głównych przyczyn jest spanie w niewygodnej pozycji, która wywiera nacisk na nerwy w dłoniach, co może powodować drętwienie, mrowienie lub podwinięcie rąk. Spanie z rękami lub rękami zgiętymi pod niewygodnym kątem lub mocne zaciskanie pięści przez całą noc też może przyczynić się do przykurczu dłoni.

Słabe krążenie to kolejny czynnik przyczyniający się do budzenia się ze zdrętwiałymi dłońmi przypominającymi kończyny prehistorycznych stworzeń. Niektóre schorzenia, takie jak zespół cieśni nadgarstka lub choroba Raynauda, mogą również zwiększać ryzyko pojawienia się "dłoni dinozaura" podczas snu. Miewają je także dzieci ze specjalnymi potrzebami i osoby dorosłe z autyzmem.

Inne czynniki, które mogą powodować przykurcze dłoni, obejmują takie schorzenia, jak cukrzyca lub neuropatia obwodowa. Długotrwały bezruch, na przykład trzymanie rąk nieruchomo przez dłuższy czas podczas długiej podróży samochodem lub samolotem, też może prowadzić do takiej sytuacji.

Reklama

Jak zapobiec spaniu jak dinozaur? Wypróbuj te sposoby

Możesz podjąć kroki, aby zapewnić sobie komfortowy i spokojny sen. Dobrze jest zmieniać pozycje snu w ciągu nocy i unikać spania w ułożeniu, które wywiera nacisk na dłonie lub nadgarstki. Rozciąganie palców i dłoni przed snem i po przebudzeniu może również pomóc zmniejszyć ryzyko przykurczu dłoni.

  • Zmieniaj pozycje snu. Staraj się unikać spania w jednej pozycji przez całą noc, ponieważ może to wywierać nacisk na nerwy i prowadzić do przykurczu dłoni. Zmieniaj pozycję co kilka godzin, aby pobudzić przepływ krwi i zmniejszyć ryzyko dłoni dinozaura.
  • Użyj poduszki podtrzymującej. To zapewni ci prawidłowe ułożenie głowy i szyi. Poduszka pod pachami może również pomóc odciążyć ramiona.
  • Rozciągaj się przed snem. Przed pójściem spać wykonaj delikatne ćwiczenia rozciągające na dłonie i nadgarstki, aby pomóc zachować sprawność mięśni i stawów. Możesz wypróbować takie ćwiczenia, jak obracanie nadgarstków, rozciąganie palców, a nawet masowanie dłoni.
  • Rób regularne przerwy. Jeśli masz pracę wymagającą pisania lub używania rąk przez dłuższy czas, pamiętaj o regularnych przerwach w ciągu dnia, aby rozprostować palce i dać odpocząć nadgarstkom.
  • Zasięgnij porady lekarza. Gdy często spotykasz się z tym lub przeszkadzają ci "dłonie dinozaura" w codziennym życiu, to dobrym pomysłem może być skonsultowanie się z lekarzem. Medycy mogą pomóc wykluczyć podstawowe schorzenia i zaproponować leczenie lub odpowiednie ćwiczenia, które pomogą złagodzić objawy.