Objawy kataru siennego

Reklama

Do symptomów kataru alergicznego należą: wodnista wydzielina z nosa, kichanie, uczucie zatkanego nosa, świąd w obrębie nosa, ból głowy i zapalenie spojówek (świąd oczu, światłowstręt, łzawienie i zaczerwienienie oczu). Jeśli alergiczny nieżyt nosa jest wywoływany przez alergeny odzwierzęce lub roztocza kurzu domowego, wyżej wymienione objawy występują przez cały rok, po kontakcie z alergenem. W przypadku alergii na pyłki przykre dolegliwości pojawiają się podczas pylenia roślin i ustępują wraz z końcem ich kwitnienia. W tym czasie objawy alergii bywają błędnie diagnozowane jako symptomy przeziębienia. Między tymi dwoma stanami istnieją jednak poważne różnice: przeziębienie to infekcja wirusowa, której objawy znikają zwykle w ciągu tygodnia, podczas gdy symptomy alergii na pyłki utrzymują się przez cały okres pylenia i są szczególnie nasilone w suche, wietrzne dni. Alergicy doświadczają zazwyczaj wyraźnej ulgi po opadach deszczu, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest bardzo niskie.

Jak diagnozuje się katar alergiczny?

Jeśli co roku w tym samym czasie zmagasz się z katarem, zapaleniem spojówek i bólami głowy, wiele wskazuje na to, że twoje dolegliwości są objawem alergii na pyłki. Zanim pójdziesz do lekarza, zacznij zapisywać w kalendarzu lub zeszycie, w jakich okolicznościach i z jakim natężeniem pojawiają się te symptomy. Czy w słoneczne dni objawy są nasilone? Czy odczuwasz ulgę po zamknięciu okien? Czy natężenie dolegliwości zmienia się zależnie od pory dnia?

Następnie udaj się do lekarza - jeśli informacje uzyskane przez niego w czasie wywiadu zasugerują alergię, a badanie laryngologiczne wykaże obrzęk w obrębie błon śluzowych nosa oraz ich zaczerwienienie, specjalista zleci wykonanie dalszych badań. W diagnostyce alergii stosuje się testy skórne, które polegają na zaaplikowaniu na skórę lub pod nią różnych alergenów, czyli niegroźnych substancji, które organizm alergika błędnie rozpoznaje jako potencjalne zagrożenie. Jeśli w miejscu kontaktu alergenu ze skórą widoczne jest zaczerwienienie lub mały pęcherz, mamy do czynienia z uczuleniem na tę właśnie substancję.

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Celem leczenia kataru siennego jest kontrolowanie jego objawów lub całkowite ich wyeliminowanie. Ważnym elementem terapii alergii jest unikanie styczności z alergenem, ale w przypadku uczulenia na pyłki roślin jest to nie lada wyzwanie, ponieważ unoszą się one w powietrzu. Możliwe jest jedynie ograniczenie kontaktu z nimi, na przykład poprzez niewychodzenie na spacery w wietrzne i słoneczne dni.

Schemat leczenia alergii często obejmuje przyjmowanie środków farmakologicznych, które hamują mechanizmy powstawania reakcji alergicznej. Do leków stosowanych w celu kontroli objawów alergii należą: glikokortykosterydy o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, leki przeciwhistaminowe oraz leki obkurczające naczynia krwionośne znajdujące się w śluzówce nosa. Te ostatnie można stosować nie dłużej niż przez siedem dni, aby nie dopuścić do podrażnienia błony śluzowej nosa. Najlepsze i najbardziej trwałe efekty przynosi odczulanie, ale można je przeprowadzać wyłącznie pod nadzorem alergologa z dużym doświadczeniem.