Według badaczy za epidemię alergii wśród Brytyjczyków może odpowiadać niewystarczająca czystość w domach, a konkretnie – w sypialniach. Okazuje się bowiem, że nawet 20 proc. Brytyjczyków zmienia pościel tylko raz w miesiącu, a 12 proc. raz na dwa miesiące. Nic dziwnego, że 34 proc. wolontariuszy narzeka na uciążliwy kaszel oraz kichanie w swoich sypialniach.

Reklama

Jak zauważają autorzy badania (wyniki obserwacji opisuje serwis dailymail.co.uk), objawy alergii kaszel, katar, łzawienie oczu, wysypka skórna - nasilają się przez roztocza kurzu domowego, pleśń, sierść zwierząt – alergeny, których najwięcej znajduje się w sypialni – miejscu, gdzie relaksujemy się, odpoczywamy i śpimy. Stąd apel lekarzy, by szczególnie zadbać o czystość w tym pokoju. Ale nie tylko tam. 33 proc. wolontariuszy zwróciło uwagę, że objawy alergii nasilają się także w salonie, zaś 18 proc. - że w kuchni.

Może więc majówkę warto przeznaczyć na generalne porządki w domu? Alergicy mają do dyspozycji mnóstwo bezpiecznych detergentów. - Nie można konkretnie powiedzieć jakie środki czystości są "dobre", a które "złe" dla alergików. Należy używać środków, które nie zawierają chloru, ponieważ jest on drażniący i powoduje duszności oraz kaszel - tłumaczy lek. Ilona Jaworska, specjalista w dziedzinie alergologii z Warszawy, ekspert portalu abcZdrowie.