Pobyt w uzdrowisku jest finansowany z Narodowy Fundusz Zdrowia. Rodzice mogą towarzyszyć swoim pociechom, a także uczestniczyć w programach rehabilitacyjnych.

Leczenie uzdrowiskowe dla dzieci

Jak informuje NFZ jest to kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jego celem jest rehabilitacja, leczenia chorób przewlekłych oraz profilaktyka, przy wykorzystaniu między innymi naturalnych zasobów leczniczych.

Do najczęściej leczonych schorzeń w uzdrowiskach dziecięcych należą choroby górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby ortopedyczno - urazowe, otyłość, choroby reumatologiczne - poinformował fundusz.

Reklama

O ile pobyt w uzdrowisku dla dziecka jest bezpłatny, to opiekunowie ponoszą już koszty za swój pobyt.

By dziecko mogło skorzystać z leczenia uzdrowiskowego potrzebne jest mu skierowania od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty, który ma podpisaną umowę z NFZ

Czas oczekiwania

Reklama

Jak podaje NFZ "od 1 lipca 2023 r. skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitacje uzdrowiskową jest wystawiane tylko w formie elektronicznej czyli tzw. e-skierowanie. Lekarz przesyła je potem do Oddziału Wojewódzkiego funduszu. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia czas oczekiwania na wyznaczenie terminu i miejsca leczenia dla dzieci nie przekracza 3 miesięcy.

Długośc turnusu zależna jest od rodzaju leczenia. Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (dzieci w wieku od 3 do 6 lat) – trwa 21 dni. Uzdrowiskowe leczenie szpitalne (dzieci w wieku od 3 do 18 lat) – trwa 27 dni.