Powstanie pomieszczenie do oficjalnego zażywania narkotyków

Władze Glasgow zatwierdziły pierwsze w Wielkiej Brytanii oficjalne pomieszczenie do zażywania narkotyków, w tym heroiny i kokainy. Osoby uzależnione będą mogły tam przyjmować własne środki odurzające pod nadzorem przeszkolonych pracowników służby zdrowia i z użyciem czystego sprzętu,

Ma to na celu ograniczenie liczby chorób, przedawkowań, a także wszelkich innych szkód związanych z zażywaniem narkotyków.

Reklama

Podobne centra już wcześniej utworzono w miastach Europy, Kanady i Australii. Pilotażowy program zostanie uruchomiony we wschodniej części Glasgow.

Jak pisze Reuters, przeciwnicy takiego rozwiązania uważają, że miejsce stanie się "magnesem dla zażywania narkotyków", jednak zwolennicy argumentują, że dzięki niemu zmniejszy się problem narkotyków w miejscach publicznych, spadnie liczba zgonów spowodowanych narkotykami i poprawi dostęp do terapii.

- Nasze dotychczasowe działania nie przynosiły efektów. Musimy przyjąć podejście, w którym jest to kwestia zdrowia publicznego, a nie wymiaru sprawiedliwości - powiedział w rozmowie z Reutersem Allan Casey, lokalny polityk odpowiedzialny za uzależnienia.

Szkocja ma poważny problem z narkotykami

Reklama

Szkocja od wielu lat ma poważny problem z narkomanią. Zgony spowodowanych narkotykami - w stosunku do liczby mieszkańców - pozostają kilkukrotnie wyższe niż w jakimkolwiek europejskim kraju, mimo że w ubiegłym roku liczba ofiar śmiertelnych poważnie spadła.

Według Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w Szkocji w 2022 r. zmarło 248 osób wieku od 15 do 65 lat w przeliczeniu na milion obywateli. W drugim w tym zestawieniu kraju, czyli Finlandii, ten wskaźnik wyniósł 79.

Szkoccy politycy i urzędnicy szukają nowych sposobów na walkę z uzależnieniem od narkotyków, ale na przeszkodzie stoją brytyjskie przepisy. Niedawno pojawiły się pomysły, aby przestać karać za posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków na własny użytek, ale rząd centralny jest temu przeciwny.

Pomysł otwarcia "centrum narkotykowego" też budził sprzeciw Londynu przez długi czas, ale ostatecznie udało się przekonać władze centralne.