Nowościami na liście refundacyjnej są programy lekowe dla kobiet z nawrotowym lub zaawansowanym rakiem endometrium i dla pacjentów z chorobą przeciwko gospodarzowi, czyli po odrzuceniu przeszczepu szpiku.

Nową, refundowaną substancją czynną będzie selpercetynib, podawany chorym z rakiem rdzeniastym tarczycy.

Reklama

W nowych wskazaniach onkologicznych znalazła się też informacja o finansowaniu leku w leczeniu chorych na raka przełyku, połączenia żołądkowo-przełykowego i żołądka. Do tej pory preparat był refundowany w terapii chorych na zaawansowanego raka jelita grubego.

Ministerstwo wprowadziło też zmiany w refundacji leczenia pacjentów, m.in. z rakiem nerki i chorych na chłoniaki b-komórkowe.

W kwestii refundacji aptecznej Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że nowy, dwuskładnikowy produkt leczniczy w postaci proszku do inhalacji będzie refundowany w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i astmy. Preparat zawiera dipropionian beklometazonu i formoterol fumaranu dwuwodnego.

Resort zdrowia poinformował, że od początku 2023 r, finansowaniem ze środków publicznych zostanie objętych 113 nowych cząsteczko–wskazań, w tym 60 onkologicznych, 53 nieonkologiczne i 34 przeciwko chorobom rzadkim.

Najwięcej nowych cząsteczko-wskazań onkologicznych w 2023 r. jest w hematoonkologii (26), w nowotworach układu oddechowego (11) i pokarmowego (9). Najwięcej nowych cząsteczko-wskazań nieonkologicznych jest w kardiologii (19), reumatologii (6), hematologii (4), gastroenterologii (4) i w dermatologii (4).