Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że firma Lidl sp. z o.o. podjęła procedurę prewencyjnego wycofania z rynku oraz od konsumentów partii Bio Organic, Chipsów Warzywnych z solą morską, Snack Day, 100g.

Reklama

W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wysoki poziom akryloamidu w chipsach warzywnych wymienionych w ostrzeżeniu. Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkty te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta - informuje GIS.

Akryloamid jest związkiem chemicznym o działaniu neurotoksycznym i kancerogennym. Może wpływać na rozwój raka.

Wycofaniu podlegają chipsy, o numerze partii C110 086502, dacie minimalnej trwałości: 18.11.2023, producenta Yellow Chips BV, Holandia, którego dystrybutorem jest Lidl sp. z. o.o. sp.k., ul. Poznańska 48, Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne.

GIS wskazuje, że prewencyjnym wycofaniem objęty jest wyłącznie produkt z wyżej wymienionym numerem partii. Klienci mogą zwrócić artykuł w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu.

Organy urzędowej kontroli żywności we współpracy z podmiotami prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie i monitorują proces wycofywania.

GIS zaleca konsumentom, żeby nie spożywali tej partii produktu.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Ogłoszenia te – jak podkreśla GIS – nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.