PV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn. Dzisiaj dołączamy do najlepszych (...) do grupy państw, która od wielu lat prowadzi kampanie o szczepieniach, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań - podkreślił szef MZ na konferencji prasowej.

Reklama

Zauważył, że zagrożenie zachorowania dotyka dziewczynek i chłopców. Dlatego nasze szczepienia będą skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 - czyli dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewczynek - poinformował Niedzielski. Dodał, że nie jest istotne, kiedy dziecko miało urodziny - szczepione są całe dwa roczniki dzieci.

Od jutra od godz. 7 rano można będzie zapisać dzieci na szczepienia przez e-rejestrację IKP lub infolinię 989. W tygodniu szczepienia można umówić także w przychodni. Uruchamiamy również specjalny serwis - stronę, która będzie informowała o punktach, w których można wykonać szczepienia. Na tę chwilę w kraju jest ich ponad 1300 - wskazał minister.

"Darmowa i dobrowolna"

Wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy. To, co obiecaliśmy: darmową, dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy, szczepionkę HPV - oświadczył premier w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg.

Reklama

Premier Morawiecki wskazywał, że nowotwory zbierają śmiertelne żniwo w Polsce. Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie i zapobiegać nowotworom już teraz wprowadzamy działanie bardzo konkretne - mówił. Wdrażamy to teraz, ponieważ dla nas zdrowie nie jest i nie może być towarem. Zdrowie jest wartością bezcenną - podkreślił.

Zwracał uwagę, że w Polsce co roku ponad 2500 kobiet walczy z rakiem szyjki macicy. I niestety ponad połowa tych kobiet przegrywa tę walkę. Mam ogromną nadzieję, że już wkrótce będzie to wyglądało zupełnie inaczej właśnie dlatego, że wdrażamy tę darmową i dobrowolną szczepionkę HPV - mówił. Szczepionka jest przeznaczona dla dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewcząt.