O śmierci profesor jako pierwszy poinformował w swoim internetowym wydaniu "Dziennik Zachodni", powołując się na zamieszczoną w portalu społecznościowym informację córki zmarłej - również znanej okulistki. Profesor zmarła po długiej i ciężkiej chorobie.

Reklama

W latach 1974–2007 prof. Ariadna Gierek-Łapińska kierowała Katedrą i Kliniką Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej, a w latach 1988–2008 była dyrektorką katowickiego szpitala przy ul. Ceglanej, gdzie mieści się klinika, od lat zaliczana do wiodących ośrodków okulistycznych w Polsce.

Ariadna Gierek była pierwszą żoną późniejszego europosła prof. Adama Gierka - syna Edwarda, pierwszego sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, sprawującego władzę w PRL w latach 1970-1980.

O życiu i karierze okulistki - synowej szefa państwa w okresie PRL, opowiada wydana w 2012 roku książka "Czerwona księżniczka", autorstwa dwojga dziennikarzy katowickiej redakcji "Gazety Wyborczej". "Miłość, władza, medycyna" - głosi podtytuł książki.

O jej życiu krążyły legendy

Przez całe dorosłe życie towarzyszyła jej plotka: że z teściową Stanisławą Gierek jeździła na zakupy do Paryża, kąpała się w kryształowej wannie i że była córką Breżniewa. Niewiele osób pamiętało, jak wielkie rzeczy zrobiła dla pacjentów - napisali w sobotnim artykule na stronie internetowej katowickiej "Gazety Wyborczej" autorzy książki o prof. Gierek-Łapińskiej, Judyta Watoła i Dariusz Kortko.

W naukowym dorobku prof. Gierek-Łapińskiej jest kilkaset publikacji i referatów. W kręgu jej naukowych zainteresowań była m.in. mikrochirurgia oraz chirurgia refrakcyjna oka. Była wśród twórców przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego do zabiegów okulistycznych oraz skalpela okulistycznego.

Profesor przestała kierować katowicką kliniką okulistyczną i przeszła na emeryturę w 2008 roku. Rok wcześniej została dwukrotnie zatrzymana na terenie szpitala pod wpływem alkoholu i zawieszona w obowiązkach wykonywania zawodu lekarza. Prowadzone w tej sprawie postępowania karne zostały umorzone.