W związku z podejrzeniem zagrożenia koronawirusem po spotkaniu sztabu kryzysowego została podjęta decyzja o odwołaniu zajęć w trzech szkołach w Rybniku (Śląskie) – podał w poniedziałek tamtejszy urząd miasta.

Rano informowano o odwołaniu zajęć w dwóch placówkach, decyzja o zawieszeniu zajęć w trzeciej zapadła po późniejszym posiedzeniu sztabu.

Reklama

W niedzielę u dwojga mieszkańców tego miasta zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Są hospitalizowani w szpitalu w Raciborzu.

Zajęcia odwołano w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Cmentarnej, Zespole Szkół nr 3, przy ul. Orzepowickiej oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 14 przy ul. Krętej i Staffa. W tych placówkach zostanie przeprowadzona dezynfekcja. O wznowionych zajęciach szkoły informują rodziców przez dzienniki elektroniczne. Nie wiadomo na razie, kiedy zajęcia zostaną wznowione.

Szczegółowych informacji – m.in. o przyczynach odwołania zajęć właśnie w tych trzech rybnickich szkołach – mają udzielić podczas poniedziałkowych konferencji prasowych minister zdrowia Łukasz Szumowski i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Ani rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, ani rzeczniczka urzędu miasta w Rybniku Agnieszka Skupień nie chciały udzielić w poniedziałek rano informacji na temat powiązania choroby dwojga rybniczan z odwołaniem zajęć w trzech rybnickich szkołach. Kucharzewska zapewniła jedynie, że wojewoda śląski i prezydent Rybnika ściśle w tej sprawie współpracują.

Do niedzieli wieczorem, z powodu zarażenia koronawirusem w całym kraju hospitalizowanych było 11 osób. Starszy mężczyzna przebywający w szpitalu we Wrocławiu jest w ciężkim stanie.

Jak mówił w poniedziałek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski będą coraz większe liczby zakażonych koronawirusem. Zachowajmy spokój; najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, sanepidu, Ministerstwa Zdrowia - powiedział w radiu TOK FM minister.

Reklama

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.