Chorzowski szpital zamyka dziecięcą onkologię. Nie ma kto pracować

1 sie 19 13:25 | aktualizacja 19 lis 19 15:59
Chore dziecko / Shutterstock

Brak lekarzy jest przyczyną zawieszenia z dniem 1 sierpnia pracy oddziału onkologii i hematologii dziecięcej w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Dziewięcioro leczonych tam dzieci trzeba było przetransportować do innych placówek.

Dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich Jerzy Szafranowicz poinformował, że wszyscy pacjenci oddziału onkologii i hematologii dziecięcej mają zapewnioną kontynuację leczenia.

21 pacjentów zostaje w Chorzowie. Będą leczeni w naszej poradni hematologicznej, która normalnie funkcjonuje. Dla pozostałych znaleźliśmy miejsca głównie w śląskich szpitalach - powiedział dyrektor Szafranowicz. Czworo dzieci trafiło do szpitala w Zabrzu, troje – w Katowicach, a dwoje – w Krakowie.

Zobacz również

Szpitale chorują na brak lekarzy. Młodzi medycy mają trafić na prowincję

Dyrekcja szpitala intensywnie poszukuje ordynatora i zastępcy ordynatora. Korzystaliśmy z możliwości ogłoszeń w prasie ogólnopolskiej: specjalistycznej, onkologicznej. Prowadzimy spotkania z lekarzami, zachęcamy, pokazujemy bazę lekarską, diagnostyczną. Oczywiście prowadzimy też negocjacje finansowe. Wierzę w to, że za trzy miesiące zaproszę państwa, bo lekarze będą i będziemy mogli otworzyć oddział na nowo - podkreślił Szafranowicz podczas konferencji prasowej w Chorzowie.

W okresie zawieszenia oddziału wszyscy jego pracownicy zostali przeniesieni do pracy na inne oddziały chorzowskiego szpitala.

Zobacz również

Wolne terminy wizyt do lekarzy codziennie po godz. 10? "Jak się nie da, trzeba obejść"

W Polsce brak lekarzy specjalistów coraz częściej jest przyczyną ograniczeń w pracy placówek. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zwiększeniu limitu przyjęć na studia lekarskie na polskich uczelniach. Pojawiają się też lokalne inicjatywy, mające przyciągnąć lekarzy do pracy – np. władze Częstochowy przyjęły ostatnio program zachęt dla młodych lekarzy, którzy zdecydują się po ukończeniu nauki na pracę w miejskim szpitalu.

Powiązane

Popularne