Dziennik Gazeta Prawana logo

Problemy z e-zwolnieniami. Rozwiązania tymczasowe i awaryjne

6 grudnia 2018, 15:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
lekarz, komputer
lekarz, komputer/Shutterstock
Naczelna Izba Lekarska i Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia poinformowały o rosnącej liczbie zgłoszeń ze strony lekarzy i personelu medycznego o problemach związanych z wystawianiem e-zwolnień.

Obligatoryjne wprowadzenie elektronicznej formy zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy nastąpiło 1 grudnia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał na swoich stronach internetowych, że łączna liczba wystawionych e-zwolnień przekroczyła 9 mln. Tylko w czwartek do wczesnych godzin popołudniowych wpłynęły drogą elektroniczną ponad 63 tys. lekarskich zaświadczeń o niezdolności pacjentów do pracy.

Naczelna Izba Lekarska (NIL) w komunikacie zamieszczonym na swoich stronach internetowych poinformowała, że "do Okręgowych Izb Lekarskich i do Naczelnej Izby Lekarskiej docierają kolejne sygnały od lekarzy o problemach towarzyszących wprowadzeniu systemu e-ZLA, a także głosy protestu. Powtarzają się informacje o awarii systemu, o powolnej jego pracy, kolejkach pacjentów, a także o zdenerwowaniu i stresie lekarzy oraz personelu placówek, zwłaszcza placówek mniejszych".

Według NIL, nadal na terenie Polski są miejsca, "gdzie lekarze nie mają technicznych możliwości wystawienia zaświadczenia o nieobecności w formie elektronicznej". W ocenie Izby na usunięcie tych barier trzeba będzie jeszcze długo poczekać.

NIL podkreśliła, że popiera ideę elektronizacji w ochronie zdrowia, ale jednocześnie zaapelowała, aby we wstępnym okresie wdrażania przepisu wypracowano dodatkowe rozwiązania tymczasowe i awaryjne.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) w komunikacie przekazanym PAP również poinformowało o problemach z wystawianiem zwolnień. - – podkreśliła Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Zapewniła, że

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj