Nad opracowaniem leku od kilku lat pracuje zespół badaczy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu między innymi we współpracy z naukowcami z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Udało im się stworzyć tabletkę przeciwbólową "na bazie konopi zawierającej czynnik kannabidiol" (CBD) - wyjaśnia Paweł Śledziński w serwisie epoznan.pl.

Reklama

- W naszym preparacie nie znajduje się samo, czyste, syntetyczne CBD, ale też szereg innych związków kannabinoidów, terpenów i innych pochodzących z konopi, których współdziałanie może nieść dla pacjentów dodatkowe korzyści - tłumaczy doktor Karolina Wielgus z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

Jakie to korzyści? Zdaniem naukowców z zespołu opracowującego nowy preparat medyczny wstępne badania pokazują, że kannabinoidy mogą ograniczać wzrost komórek nowotworowych, a nawet je niszczyć.

- Mamy już namacalne wyniki w postaci hodowli komórkowych i w tej hodowli komórki nowotworowe giną - wyjaśnia prof. Słomski. Potrzebne są jednak jeszcze kolejne badania, aby to jednoznacznie potwierdzić. A potem dodatkowe testy kliniczne. Dlatego naukowcy szukają sponsorów, którzy pomogliby im sfinansować kolejne etapy prac nad polską tabletką przeciwbólową z konopi.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu