- Warto o tym rozmawiać – tak minister odpowiedział na pytanie, jak odnosi się do propozycji wprowadzenia adwokata dla poczętych, ale jeszcze nieurodzonych dzieci. Taki prawnik miałby reprezentować interes dziecka w przypadku picia alkoholu przez ciężarną. – Nie jest tajemnicą, że rząd wspiera rodzinę, również w okresie przed urodzeniem – podkreślał.

Reklama

Zdaniem Radziwiłła nie powinni się używać określenia płód czy zarodek, tylko nienarodzone dziecko. – I bardzo dobrze, że Rzecznik Praw Dziecka w ten sposób mówi – przekonywał Konstanty Radziwiłł. Przyznawał jednak, że RPD nie konsultował z nim swojego projektu.

Minister zdrowia podkreślał, że również postulat o przymusowej hospitalizacji nie był omawiany w resorcie. - Kobieta w ciąży nie powinna pić ani kropli alkoholu – komentował Konstanty Radziwiłł. Jak tłumaczył, zespół FAS – czyli alkoholowego zespołu płodowego – to straszliwe ryzyko dla dziecka. - Jednak jakikolwiek przymus w tym obszarze byłby niekonstytucyjny, dlatego trudno byłoby takie rozwiązanie wprowadzać – wyjaśnił minister.

Radziwiłł przypomniał, że każdy powinien reagować widząc kobietę w ciąży, która pije alkohol. – To nieprawda, że małe ilości alkoholu nie szkodą – dodał.