Dotychczas zakaz palenia obowiązywał w Olsztynie jedynie na tych przystankach komunikacji miejskiej, na których są wiaty. Po wejściu w życie nowych przepisów nie będzie można palić na żadnym przystanku autobusowym i tramwajowym.

Reklama

Zakazem zostaną objęte również największe miejskie parki - Centralny, im. Kusocińskiego, Jakubowo i Podzamcze oraz ogródki jordanowskie, place zabaw i siłownie pod chmurką. W parkach będą natomiast wyznaczone miejsca o pow. 50 m kw., w których zakaz nie obowiązuje.

Palić nie będzie można także na całym obszarze Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Wyjątkiem będą miejsca wyznaczone w obiektach gastronomicznych i przy wejściach na miejskie kąpieliska. Do tej pory zakaz palenia obejmował tam jedynie miejskie plaże.

Wyznaczenie nowych "stref wolnych od dymu tytoniowego" oznacza zakazanie w tych miejscach palenia papierosów i używania wszelkiego rodzaju papierosów elektronicznych. Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości do 500 zł.

O rozszerzenia katalogu miejsc w granicach Olsztyna objętych zakazem palenia zdecydowali na ostatniej sesji radni. Wcześniej urząd miasta przeprowadził konsultacje społeczne w tej sprawie. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób. Część z nich chciała również zabronić palenia na klatkach schodowych i balkonach. Jednak - według urzędników magistratu - takie ograniczenia mogliby wprowadzić jedynie zarządcy poszczególnych nieruchomości.

Reklama

W ocenie autorów, uchwała ma przyczynić się do ograniczania ryzyka chorób wywołanych następstwami tzw. biernego palenia. Akt prawny wejdzie w życie 14 dni po publikacji w dzienniku urzędowym woj. warmińsko-mazurskiego. Zdaniem dyrektor wydziału prawnego urzędu wojewódzkiego Elżbiety Sobańskiej, zakaz zacznie więc obowiązywać prawdopodobnie w lutym przyszłego roku.

Pierwsze ograniczenia dla palaczy olsztyńscy radni wprowadzili przed 10 laty, zakazując palenia papierosów pod wiatami przystanków autobusowych. Rok później takim zakazem objęto również cmentarze komunalne. W 2009 r. zakaz palenia rozszerzono na olsztyńskie plaże - trzy nad jeziorem Ukiel (Słoneczna Polana, LOK i plaża miejska) i jedną nad jeziorem Skanda.

W Polsce co roku ok. 50 tys. osób umiera przed­wcześnie z powodu chorób będących następstwem palenia tytoniu, a współczynniki umieralności na raka płuc i zawały serca należą do najwyższych w Europie.