Minister apelował o dołączenie do grona honorowych dawców krwi; zapewnił, że sam ją odda.

Reklama

- Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium, ani niczym jej zastąpić. Gdy jest potrzebna można polegać tylko i wyłącznie na dawcach, którzy bezinteresownie i dobrowolnie ją oddają - mówił podczas inauguracji kampanii.

Jak dodał, honorowi dawcy krwi to bez wątpienia osoby, które powinno się podziwiać, wspierać i naśladować. - Pamiętajmy, że każdy z nas może potrzebować krwi, dlatego warto dołączyć do zaszczytnego grona honorowych dawców krwi - zaapelował.

Radziwiłł podkreślał, że w Polsce nie ma problemu z krwią dzięki ogromnej, kilkusettysięcznej grupie honorowych krwiodawców. Wskazał jednocześnie, że w okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na krew rośnie i zdarza się, że zapasy krwi spadają poniżej wartości uważanej za bezpieczną.

Reklama

W związku z tym był pytany o dodatkowe działania MZ dot. zabezpieczenia w krew i jej składniki, m.in. w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Jak mówił, resort przygotowuje się na różne sposoby. - W najbliższych tygodniach czeka nas najpierw duże zgromadzenie jakim będzie szczyt NATO, a następnie Światowe Dni Młodzieży. (...) Miejmy nadzieję, że to jest kwestia bardziej rezerwy niż rzeczywistego zapotrzebowania – dodał.

Reklama

Radziwiłł podkreślał, że idea honorowego krwiodawstwa wymaga stałej promocji. - Trzeba ciągle przypominać, że honorowe dawstwo krwi to zadanie kolejnych pokoleń, tych ludzi którzy się jeszcze na to nie zdecydowali, a także przypominanie tym, którzy oddali krew raz czy drugi, że krwi ciągle potrzeba – mówił.

Jak podkreślał, polski system zapewnienia krwi dla pacjentów opiera się wyłącznie o honorowe dawstwo krwi. Minister dziękował wszystkim, którzy skłonni są dzielić krwią z innymi. - Ten wspaniały dar jednego człowieka dla drugiego, a także cały rozwijający się wokół tego ruch honorowego krwiodawstwa to ważne zjawisko społeczne. W wielu instytucjach, w wojsku, w policji, w straży pożarnej, w społecznościach lokalnych to ważny element życia społecznego zapewniający wzajemną życzliwość i budowanie dobrych relacji, także sprzyjający rozwijaniu się społeczeństwa obywatelskiego w Polsce – ocenił.

Konstanty Radziwiłł pytany o podpisaną kilka dni temu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi, przypomniał, że wprowadzi ona zupełnie nową rzecz jaką jest system e-krew. - To system, który na poziomie XXI wieku będzie porządkował całą gospodarkę krwią, a w praktyce będzie umożliwiał pełną informację, która zapewni bezpieczeństwo pobierania, przechowywania, oddawania krwi i leczenia krwią – mówił. System, jak podkreślił, umożliwi sprawniejsze poszukiwanie krwi dla konkretnych biorców.

Przez całą sobotę na błoniach PGE Narodowego stać będą mobilne punkty pobierania krwi, przygotowane są strefy aktywności i animacji dla dzieci i młodzieży, na fantomach można się uczyć zasad pierwszej pomocy, mają też być koncerty - zespołów De Mono i Loka.

Ogólnopolska kampania promująca honorowe krwiodawstwo "Twoja krew, moje życie" jest realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020" finansowanego przez ministra zdrowia. Realizatorami kampanii społecznej są Narodowe Centrum Krwi oraz 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.