Działaniami objęte zostaną wszystkie miejskie parki i skwery, o łącznej powierzchni ponad 40 ha.

Reklama

Sfinansowanie oprysków przeciwko kleszczom i komarom było jedną z propozycji, która zyskała najwięcej głosów radomian w ramach głosowania nad projektami do budżetu obywatelskiego na ten rok. Inicjatorka przedsięwzięcia Małgorzata Ziomka powiedziała, że gdy zgłaszała projekt, chodziło jej głównie o zapewnienie bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

W sumie w tym roku w Radomiu zostaną przeprowadzone trzy opryski parków i skwerów. Kolejne zaplanowane zostały na przełomie lipca i sierpnia oraz sierpnia i września.

Żyjące w polskich lasach, parkach i ogrodach kleszcze powodują kleszczowe zapalenie mózgu, a także inne choroby: boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę, riketsjozę. Ocenia się, że około 3-15 proc. występujących w Polsce kleszczy jest zarażonych wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu, zwłaszcza w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim oraz w niektórych częściach mazowieckiego, opolskiego i dolnośląskiego. Do zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu w ostatnich latach dochodzi u ok. 200 osób rocznie w całym kraju.