Najczęstsze kontuzje to stłuczenia, zwichnięcia, naciągnięcia ścięgien i bóle mięśni. Kontuzje mogą występować jako ostre lub przewlekłe. Te pierwsze spowodowane są najczęściej nagłym wypadkiem, a objawem jest opuchlizna, ocieplenie i zaczerwienienie. W przypadku urazów przewlekłych mogą one pojawiać się wolno i być skutkiem niedoleczonych uszkodzeń ciała.

Reklama

Zimne okłady

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku uszkodzeń ostrych jest zmniejszenie obrzęku i opuchlizny poprzez chłodzenie uszkodzonego miejsca przy pomocy zimnych okładów np. w postaci woreczków z lodem. Obkurczają one naczynia i zmniejszają wewnętrzne krwawienie i obrzęk. Pomocne są również maści chłodzące, jak na przykład Maść Niedźwiedzia Polarny Lód, zawierająca kojącą miętę chińską i arnikę, które zapewnią silne chłodzenie w miejscu skręcenia, złagodzą ból i zmniejszą obrzęk. Stosowanie preparatów na bazie mięty, znajduje zastosowanie jako środek przeciwbólowy oraz wykazuje właściwości chłodzące i ogranicza stany obrzękowe. Arnika Montana przyczynia się do złagodzenia bólów i rozluźnienia, a także przyśpiesza wchłanianie się siniaków.

Ciepłe okłady

Bóle mięśni i stawów spowodowane są zbyt długotrwałą pracą w pozycji siedzącej lub stojącej, jak również pozostałościami urazów doznanych podczas aktywności fizycznej i schorzeniami reumatycznymi. Ciepłe okłady pomagają rozciągnąć mięsień i poprawić ukrwienie. Lekarze zalecają hydroterapię, czyli terapię wodą, w takich wypadkach pomóc może ciepła, relaksująca kąpiel. Warto również delikatnie rozmasować mięsień i o ile nie zwiększa to dolegliwości bólowych, spróbować go lekko rozciągnąć. Ważne jest także zastosowanie maści rozgrzewających, zwłaszcza jeżeli działają także przeciwzapalnie, jak na przykład Maść Niedźwiedzia. Preparat wnika w skórę, łagodząc uciążliwe objawy, zmniejszając dyskomfort i tworzy ochronną warstwę na powierzchni. Maść zawiera jedynie naturalne składniki i ekstrakty z ziół m.in. kamfora i czarci pazur, które skutecznie łagodzą ból. Należy jednak pamięta, że ciepło podnosi temperaturę ciała więc nie należy stosować okładów w przypadku ostrych urazów i zapalenia.

Różnorodna aktywność ruchowa niewątpliwie podnosi jakość życia i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Należy jednak pamiętać przed wysiłkiem o odpowiedniej rozgrzewce. Niewłaściwie rozgrzane mięśnie są podatne na urazy, które potrafią dokuczać przez długi okres czasu.