Po co sięgasz rano najpierw: po kawę czy telefon? Czy teraz też trzymasz w dłoniach smartfona? Zliczysz, ile razy w ciągu dnia reagowałeś na różne dźwięki powiadomień o przyjściu maila, SMS-a? No właśnie... komórki coraz częściej – zamiast ułatwiać nam życie – utrudniają je. Rozpraszają nas i sprawiają, że jesteśmy nadpobudliwi, jakbyśmy mieli ADHD – twierdzą naukowcy z University of Virginia i University of British Columbia.

Reklama

Przeprowadzone przez nich badania nie napawają optymizmem. Okazuje się, że 95 proc. z nas sięga po smartfona podczas spotkania towarzyskiego. A co dziesiąta osoba sprawdza coś w telefonie w trakcie seksu!

Można jednak to zmienić. Jak przekonują naukowcy, jest szansa na wyplątanie się z tej sieci. Wystarczy wyłączyć w telefonie wszystkie sygnały powiadomień i położyć aparat z dala od dłoni. Proste, prawda?

Badania zostały przeprowadzone wśród 221 studentów University of British Columbia w Kanadzie. Ich wyniki zostały zaś zaprezentowane podczas ACM Conference on Human Factors in Computing Systems w San Jose w Kalifornii.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>