Komórki macierzyste, czyli…?

Komórki te swoją nadzwyczajną rolę w leczeniu posiadają ze względu na specyficzne właściwości. - Są one swego rodzaju depozytem. Mają tendencję do różnicowania się w inne typy komórek – właśnie z nich rozwijają się wszystkie inne linie komórkowe naszego ciała. Odpowiednio pobudzone mogą namnażać się i przekształcać w te komórki, które zostały uszkodzone. To sprawia, że drzemie w nich ogromny potencjał regeneracyjny – mówi dr Andrzej Komor. Ich wykorzystanie to wielka nadzieja dla medycyny. - Stwarzamy możliwość odtworzenia prawidłowej tkanki, co do tej pory nie było możliwe nawet operacyjnie. Te komórki sprawiają, że rekonwalescencja jest krótsza, a efekty bardziej przewidywalne. Jest to wielka nadzieja na przyszłość, nie tylko w ortopedii, ale także w innych dziedzinach medycyny – kontynuuje.

Reklama

W ortopedii

Wykorzystanie komórek macierzystych w celu leczenia urazów ortopedycznych znajduje zastosowanie przy chorobach zwyrodnieniowych stawów, leczeniu stanów zapalnych, zmianach pourazowych ścięgien i więzadeł oraz uszkodzeniach mięśni. - Są to urazy nie tylko dotyczące sportowców, gdyż kontuzje często zdarzają się przy codziennych czynnościach. Dzięki zastosowaniu komórek macierzystych jesteśmy w stanie szybko przywrócić pacjenta do sprawności, nawet po ciężkich urazach – mówi dr Komor. Leczenie polega na podaniu komórek macierzystych w zmienione chorobowo miejsce kilkukrotnie (w zależności od urazu) w odstępach ok. 3-4 tygodni. Jak przy każdym urazie ortopedycznym konieczna jest rehabilitacja, lecz przebiega ona krócej i jest mniej uciążliwa dla pacjenta.

Tylko z certyfikatem

Największe źródło komórek macierzystych w organizmie człowieka znajduje się w tkance tłuszczowej. - Komórki te są także obecne w szpiku kostnym oraz w krwi, lecz największa ich ilość mieści się pomiędzy komórkami tłuszczowymi. Ich pobranie odbywa się na drodze liposukcji. Następnie po odpowiednim oczyszczeniu i przygotowaniu w laboratorium zostają podane w określone miejsce: stawy, więzadła, ścięgna lub mięśnie – wyjaśnia dr Komor. Bardzo ważna jest odpowiednia jakość zawiesiny komórkowej stosowanej w terapii komórkami macierzystymi. - W Warszawie jako jedni z nielicznych jesteśmy certyfikowaną przez Ministerstwo Zdrowia placówką wykonującą zabiegi na bazie komórek macierzystych – informuje dr Komor specjalista z Kliniki Medycyna Urody.