Początki…

Reklama

Początki są zdecydowanie trudniejsze dla snowboardzistów, łatwiej będzie tym, którzy wcześniej jeździli na deskorolce lub pływali na desce surfingowej. Trzeba jednak przyznać, że na nartach stoisz od razu, na desce przez pierwsze parę dni raczej leżysz ;) Natomiast podczas dalszych etapów nauki, postępy zauważysz szybciej decydując się na naukę jazdy na snowboardzie. Doszlifowanie techniki i poprawne wykonywanie ewolucji jest znacznie trudniejsze dla narciarzy i wymaga dużo więcej czasu.

Przyszły snowboardzista powinien wykazać się umiejętnościami utrzymania równowagi i balansu ciałem, gdyż w hamowanie na snowboardzie trzeba włożyć sporo energii, tak aby utrzymać równowagę będąc na krawędzi deski. Początki wymagają też odrobinę więcej ogólnej sprawności fizycznej. W narciarstwie natomiast, hamowanie i utrzymanie równowagi jest łatwiejsze, nie angażuje wielu grup mięśniowych i można odciążyć jedną kończynę, przekładając siłę na drugą. Poza tym równowagę pomagają utrzymać kije, przydające się przy skrętach i podchodzeniu pod górę.

Moda…

Snowboard jest dla młodych i szalonych, a narty dla nudziarzy? Ostatnio sporo się pozmieniało w tej kwestii, od kiedy popularny stał się freeride, nastała moda na narty. Jazda w puchu, to kwintesencja narciarstwa, dlatego warto, by każdy zaawansowany narciarz przynajmniej raz spróbował tej odmiany białego szaleństwa. Uwaga! Jeśli chcecie zobaczyć, na czym naprawdę polega fun z freeride’u zalecamy użycie specjalnych, szerokich nart freeride’owych, które nie zapadają się w głębokim śniegu. Koniecznie próbujcie swoich sił także w sypkim, świeżym śniegu, a nie w brei, śniegu marcowym lub zmrożonej „skorupie”. Narty możecie oczywiście wziąć tylko na 1. dzień do testów z naszej puli nart testowych.
Dlaczego wróciła moda na narty? Naszym zdaniem są bardziej różnorodne, łatwiej się na nich przemieścić w trudnym terenie, na trawersach i podejściach. Narciarstwo zyskuje na popularności także dzięki fokom - pasom tkaniny zakładanym pod ślizgi nart, które umożliwiają podchodzenie „pod górę”, a równocześnie ułatwiają przemieszczanie się w każdym terenie.

Reklama

Zdrowie…

Reklama

Snowboard jest znacznie bezpieczniejszy dla kolan, ale o wiele groźniejszy dla nadgarstków, czy barków. Jazda na jednej desce wiąże się także z upadkami na pośladki, na które nie wymyślono jeszcze w pełni skutecznych ochraniaczy, także trzeba się liczyć z bólem trwającym przez dłuższy czas. Na nartach upadki zdarzają się rzadziej, ale raczej bywają mniej bolesne, mimo nadzwyczajnej widowiskowości ;)

Co wybrać…

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Obie dyscypliny z pewnością dostarczą sporej dawki adrenaliny, mnóstwo przyjemności pokonywania kolejnych tras i czystego białego szaleństwa na stoku.

Michał Starkowski - pomysłodawca i założyciel www.snowshow.pl. Miłośnik heliskiing’u, heliboarding’u i wszystkiego, co związane z białym szaleństwem. Ma 1100 pomysłów na minutę i ogarniania rzeczy nie do ogarnięcia. Jednym słowem - kocha to, co robi. robi to, co kocha!