Komu zaufać jak nie jemu ? Lekarz rodzinny zna doskonale swoich pacjentów, wie kiedy przechodzili wszystkie choroby wieku dziecięcego i pomaga, gdy dręczą ich najbardziej błahe problemy zdrowotne. Perfekcyjna znajomość ludzkiego ciała pozwala lekarzom rodzinnym także na to, by pomóc pacjentom, gdy borykają się z problemami seksualnymi, które często można rozwiązać na etapie wizyty w praktyce lekarza rodzinnego. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą, więc by przybliżyć wszelkie problemy i rozwiać wątpliwości jakie rodzą się, gdy lekarz rodzinny stara się porozmawiać z pacjentem, poruszając tematykę zaburzeń seksualnych, kompleksowo omawia się podczas Kongresu.

Reklama

- Zdobycie zaufania pozwalającego na szczerą rozmowę między pacjentem a lekarzem wymaga wysiłku. Systematyczny kontakt oraz szczera rozmowa pozwalają wypracować pożądane zrozumienie. To z kolei stwarza szansę na przełamanie bariery wstydu, za jaką często kryją się problemy seksualne, które mogą być pierwszymi objawami poważnych chorób - podkreśla dr Michał Sutkowski, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Dlaczego o problemach seksualnych należy rozmawiać właśnie z lekarzem rodzinnym? Bo czasem wystarczy niewiele, by poprawić kondycję seksualną pacjentów lub zwalczyć męczącą ich dolegliwość. Praktyka i doświadczenia lekarzy rodzinnych, jak również ich systematyczne pogłębianie wiedzy i kompetencji w tym obszarze, pozwalają na szybkie rozpoznanie schorzenia i wczesne rozpoczęcie leczenia, zwiększając tym samym szanse na wyleczenie pacjenta, często bez konieczności wizyty u specjalisty.

- Dyslipidemia, nadciśnienie, cukrzyca, nikotynizm są chorobami decydującymi o uszkodzeniu śródbłonka naczyń krwionośnych, co może prowadzić do wystąpienia miażdżycy a w konsekwencji nie tylko do udaru mózgu, zawału serca, ale również do zaburzeń seksualnych - podkreśla prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Eliminacja nałogów, poprawienia diety czy redukcji masy ciała może zdziałać w tej kwestii cuda. Dodatkowo pomóc może aktywność fizyczna - dodaje profesor Wojnar.

Doskonale znając pacjentów, ich tryb życia oraz możliwości, nikt tak dobrze nie dopasuje planu, mającego na celu poprawę zdrowia, jak lekarz, który pacjenta i jego problemy zdrowotne zna od lat.

Ze względu na wyjątkową więź z pacjentem, to właśnie lekarze rodzinni są w stanie pomóc również w najbardziej nietypowych i intymnych problemach.

- Zaburzenia seksualne towarzysza wielu przewlekłym chorobom, takim jak cukrzyca czy miażdżyca. W Polsce jest tylko 156 specjalistów seksuologii, dlatego podstawy skutecznego leczenia zaburzeń seksualnych leżą w rękach lekarzy rodzinnych”– zaznaczył na jednej z sesji wykładowych, poświęconej tematyce zaburzeń seksualnych w praktyce lekarza rodzinnego, dr n. med. Andrzej Depko.

- 8 na 10 pacjentów deklaruje chęć, aby to lekarz rodzinny pierwszy zapytał o problemu natury intymnej, często towarzyszące chorobie podstawowej. Podkreśla to, jakim zaufaniem swoich pacjentów cieszą się lekarze rodzinni - dodaje Depko.

Dlatego medycy wciąż poszerzają swoją wiedzę z zakresu seksuologii i andrologii. Współpraca ze specjalistami w tych dziedzinach pozwala, by wizyta u lekarza rodzinnego nie ograniczała się jedynie do wypisania recepty. Otrzymana porada jest poprzedzona dokładną analizą stanu zdrowia pacjenta, jego kondycji fizycznej i psychicznej, ale również społecznej.