Zapalenie oskrzeli może być ostre lub przewlekłe. Ich objawy nieco różnią się od siebie, różne są ich przyczyny, a także sposoby leczenia.

Reklama

Objawy zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli objawia się m.in. uczuciem rozbicia, podwyższoną temperaturą, bólami kości i stawów. Chory może też uskarżać się na ból gardła oraz dokuczliwy katar (więcej o bólu gardła przeczytasz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/bol-gardla). Chory często kaszle – na początku jest to kaszel suchy, męczący, a potem mokry. Podczas wdychania oraz wydychania można usłyszeć charczenie. Czasem pojawia się duszność oraz krwioplucie. Pacjent może też odczuwać ból oraz pieczenie w klatce piersiowej.

Objawem przewlekłego zapalenia jest kaszel utrzymujący się przez dłuższy czas, który nasila się o poranku. Podczas osłuchiwania można usłyszeć furczenie oraz świst.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Tak jak już to zostało wspomniane, ostre zapalenie oskrzeli jest spowodowane przede wszystkim wirusami, a wśród nich: rynowirusami, koronawirusami, adenowirusami, wirusami paragrypy oraz grypy. Jesteśmy najbardziej podatni na szkodliwe działanie tych wirusów, gdy przebywamy w towarzystwie osoby chorej. Bakterie, które również mogą powodować tę chorobę to: Bordetella pertussis, Mycoplasma pneumoniae, Streptococcus pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest wywołane najczęściej przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku, paleniem papierosów (dowiedz się, jaki wpływ ma palenie tytoniu na życia seksualne: https://portal.abczdrowie.pl/palenie-a-impotencja). Nie bez znaczenia jest też nasza podatność na zakażenie wirusami. Jeśli w historii naszych chorób dosyć często zdarzały się te wywołane wirusami, to możemy też łatwiej „złapać” infekcję bakteryjną.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Kiedy zauważymy u siebie jakieś objawy zapalenia oskrzeli, należy udać się do lekarza. Specjalista przepisze nam odpowiednie leki, mogą to być preparaty przeciwkaszlowe, przeciwzapalne, udrażniające nos, rozszerzające oskrzela bądź mukolityczne. Przy zapaleniu oskrzeli jest zalecany odpoczynek oraz pozostanie w domu, aby nie zarazić innych osób. Nie zapominajmy o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy – zamiast drogiego nawilżacza powietrza możemy po prostu powiesić mokry ręcznik na grzejniku. Jest wskazane również robienie nawilżających inhalacji, a także zaprzestanie palenia tytoniu. Jeśli zapalenie płuc jest wywołane bakteriami, to wówczas lekarz może zalecić kurację antybiotykami.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli może być leczone za pomocą leków rozszerzających oskrzela. Jest wskazane, by jeśli to możliwe, chory unikał kontaktu z czynnikiem, który wywołał chorobę. Być może będzie to rzucenie palenia lub przeprowadzka w miejsce, gdzie zanieczyszczenie środowiska jest mniejsze. Przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli pomocne może być również zastosowanie wziewnych steroidów.

Powikłania po zapaleniu oskrzeli

Jeżeli nie zadbamy o siebie i nie poddamy się leczeniu przy ostrym zapaleniu oskrzeli, to może to skończyć się ostrą niewydolnością oddechową bądź odoskrzelowym zapaleniem płuc. Z kolei zlekceważenie objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli grozi zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego (np. rozedmy płuc bądź przerostu prawej komory serca).